سیاست غلط دولت گذشته در دور زدن تحریم

بحث اجرای برجام توسط ایران روز به روز داغتر می‌شود. اینکه آیا این امر برای ایران یک موفقیت محسوب می‌شود یا خیر تبدیل به بحثی شده که بسیاری از آنهایی را که درگیر سیاست هستند به خود مشغول نموده است. همچنین بررسی اخیر آن توسط کمیسیون بررسی برجام در مجلس موجب شده است تا مباحث بسیاری پیرامون این قضیه شکل بگیرد که آیا در نهایت اجرای برجام توسط دولت عملی خواهد شد یا خیر.

در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی  استادنیوز در استودیوی اختصاصی خود به مصاحبه با دکتر فرزاد جهان‌بین عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) پرداخته است که مشروح آن در دو بخش در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار می‌گیرد. اکنون بخش اول آن را ملاحظه می‌نمایید.

فرزاد جهان‌بین در مورد ارزیابی اولیه خود از برجام و اینکه آیا این امر، موفقیتی بزرگ برای ایران محسوب می‌شود یا خیر به خبرنگار استادنیوز گفت: برجام دارای نقاط قوت و ضعفی است. از نقاط قوت برجام خاتمه دادن به حدود ۱۲ سال مذاکرات بود. از طرفی دیگر حق غنی‌سازی ایران در برجام نیز به رسمیت شناخته شد و بحث تحقیق و توسعه ایران هم توسط طرف غربی پذیرفته شده است. ایران تأسیسات فوردو را بر اساس فرجام حفظ کرده است و اگرچه طرفین خارجی محدودیتهایی برای ایران قائل شده‌اند اما این مرکز فعال خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) ادامه داد: البته باید به نقاط ضعف برجام و نگرانی‌هایی که در این مورد وجود دارد نیز اشاره کرد. یکی از این موارد بحث رخنه نظامی دشمن است که می‌تواند در قالب بازرسی‌های مأموران آژانس اتفاق بیفتد. سابقه آنان در این مورد نشان می‌دهد مأموران آژانس چندان قابل اعتماد نیستند. مسئله دیگر بحث خریدهای ایران است که باید به تأیید کمیته مشترک برسد. بسیاری از اقلام وجود دارند که مصرف مشترک یا دوگانه دارند و هر چند در کمیته مشترک درباره این اقلام با اجماع رأی‌گیری خواهد شد اما باید توجه داشت که طرف ایرانی به بسیاری از اقلام مورد نظر احتیاج دارد.

وی در پاسخ به این مسأله که برخی می‌گویند اگر ایران پای میز مذاکره هم نمی‌نشست تحریم‌ها خودبخود برداشته می‌شد و اینکه چرا ایران به مذاکره پرداخت اظهار داشت: ما از یک طرف با آثار واقعی تحریم‌ها روبرو هستیم و از طرفی دیگر با آثار روانی آن. تحریم‌ها شاید حالت شکننده داشت اما آمریکایی‌ها عرصه را برای ما تنگ کرده بودند و این امر مشکلات بسیاری را برای کشور رقم زده بود.

جهان‌بین ادامه داد: عمده بودجه دولت ما از منافع نفتی است و در همین راستا نیز مشکلات بسیاری را از ناحیه تحریم متحمل شدیم. تحریم موجب شد که فروش نفت را به برخی نهادها یا اشخاص صاحب نفوذ واگذار نماییم که قضایای بنیاد تعاون ناجا و بابک زنجانی نتیجه همین سیاست بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) صحبت رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه از طریق برجام سایه جنگ از سر مردم برداشته شده است را نادرست خواند و افزود: ما نباید مردم را از جنگ بترسانیم. از طرفی اینکه عده‌ای فردای مسأله برجام بگویند که جنگ پیش خواهد آمد هم اشتباه است. ایران با لیبی و عراق تفاوت دارد. آنچه تهدید و جنگ را از ما دور خواهد کرد سطح هوشیاری، آمادگی و وحدت ماست.

جهان‌بین برجام را موجب بیشتر شدن احتمال حمله نظامی به ایران ندانست و ادامه داد: صحبت‌های اوباما و تهدیدهای او علیه ایران، برای آمریکایی‌ها تنها مصرف داخلی دارد. بازدید از مراکز نظامی ایران بر اساس برجام کاملاً مدیریت‌شده صورت می‌گیرد، هر چند ما باید در مورد بازرسی مأموران آژانس نیز هوشیارانه و دقیق عمل کنیم.

 

ادامه صحبت‌های جهان‌بین را در بخش دوم خواهید خواند.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.