از نپذیرفتن مقامات آمریکایی و سعودی تا دیدار مکرر با مقامات و شخصیت های ایرانی

آنچه تقدیم می شود یادداشت کوتاهی است با عنوان “تحلیلی بر اهمیت دیدار حسن روحانی با آیت الله سیستانی” که به درخواست روزنامه آرمان امروز، تحریر و در شماره مورخ ۲۳ اسفند منتشر گردید.

روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق همواره به واسطه مرزهای مشترک، پیوند دینی و مذهبی دو ملت، نقش عراق در میان کشورهای عربی و… از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. ظهور داعش در عراق و تهدید تمامیت ارضی و ملی عراق، موجب شد که این رابطه از اهمیت مضاعفی برخوردار شود. تروریسم هر چند هزاران قربانی گرفت و ویرانی‌های بسیاری به همراه آورد اما موجب شد که دو ملت بیش از پیش به هم نزدیک شوند و امروز با شناخت دقیق از دوستان و دشمنان خود، عراق نقش مهمی در محور مقاومت ایفا نماید. پدیده عظیم اربعین جدید را در همین راستا می‌توان ارزیابی کرد. در این شرایط، سفر تاریخی رئیس‌جمهور ایران و هیات همراه با برنامه از قبل اعلام شده و در میان استقبال بسیار گرم عراقی‌ها و در حالی که روسای جمهوری مانند ترامپ مخفیانه و شبانه به آنجا رفتند، حاکی از نگاه مثبت دولت و ملت ایران به دولت و ملت عراق و تثبیت اوضاع در عراق است. علاوه بر این در شرایطی که آمریکا با یکجانبه‌گرایی دنبال تحمیل نظم خودساخته و سلطه‌گری است، توجه بیش از پیش به همسایگان و یافتن نقاط مشترک و سرمایه‌گذاری روی آن نقاط مشترک می‌تواند موجبات تقویت این کشورها و در نتیجه کل منطقه را فراهم آورد. عدم حمایت آمریکا از عراق در مقابل داعش و حتی حمایت از داعش، نشان داد که آمریکایی‌ها به هیچ نحو قابل اعتماد نیستند و از این رو افزایش ارتباطات با همسایگان برای همه کشورهای منطقه و بالاخص ایران و عراق، حیاتی است. در عراق، عوامل مختلفی در شکل‌گیری جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های عراق موثرند که از جمله مهم‌ترین این عوامل، مرجعیت اعلای عراق و شخص حضرت آیت‌ا… سیستانی است. فتوای تاریخی ایشان و شکل‌گیری حشد الشعبی، دخالت ایشان در بحران نخست وزیری عراق و حل آن، همه و همه حاکی از اعتبار و قدرت بالای مرجعیت و نقش ایشان در حفظ یکپارچگی عراق و تقویت نهاد حکومت است. از این رو دیدار رئیس‌جمهور ایران و آیت‌ا… سیستانی در فصل جدید روابط فی‌مابین ایران و عراق، بسیار حائز اهمیت است. این دیدار و گفت‌وگوهای سازنده آن با نشان دادن وزن و اعتبار جمهوری اسلامی در نزد آیت‌ا… سیستانی علاوه بر اینکه می‌تواند پشتوانه مردمی روابط را تقویت کند از جهت سیاسی نیز در تحکیم روابط دو کشور بسیار موثر است. این دیدار همچنین حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران، از جمله عوامل کلیدی در حفظ ثبات و آرامش عراق را تقویت جایگاه مرجعیت عالی شیعیان عراق دانسته و هیچ فرد و گروهی را هم‌وزن و هم‌عرض این جایگاه نمی‌داند. خصوصا اینکه آیت‌ا… سیستانی همواره با یک سیاست درست و معتدلانه در مقابل هر نوع تندروی در عراق ایستاده‌اند. تاکنون افرادی همچون کمال خرازی، محمد‌جواد ظریف، آیت‌ا… صادق لاریجانی و علی لاریجانی، همگی با مرجعیت عراق دیدار داشته‌اند و این بار نیز دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که پس از مقام رهبری عالی‌ترین مقام سیاسی ایران است با آیت‌ا… سیستانی دیدار و گفت‌وگو می‌کند. این در حالی است که آیت‌ا… سیستانی هرگز نمایندگان دولت آمریکا را به حضور نپذیرفته و درخواست ثامر السبهان، سفیر پیشین ریاض در بغداد را حتی با وجود واسطه قرار دادن آیت‌ا… حسین الصدر، رد کرده است. این موضوع، نشان دهنده جایگاه و اعتبار جمهوری اسلامی ایران در نزد این مرجع عالی است. در مقابل نیز این دیدارها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر جایگاه مرجعیت عالی در عراق، نوید پیوندهای مستحکم‌تر و آینده بهتر پیش روی دو ملت ایران و عراق و نیز منطقه را می‌دهد.

http://yon.ir/5zsta

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.