حضور دکتر فرزاد جهان بین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری

 

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب یکشنبه ۵ اسفند ماه بیانیه اساتید دانشگا‌ها با حضور محمدمهدی اسماعیلی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و فرزاد جهان بین عضو هیات علمی دانشگاه شاهد برگزار شد.

 فرزاد جهان بین تصریح کرد: جمهوری اسلامی از بدو تاسیس تاکنون با افت و خیز و چالش‌های فراوانی روبه رو بوده است، اما آنچه که امروز می‌توان با نگاه واقع بیانانه دید که سرجمع این تکاپو‌ها قرین موفقیت بوده است؛ به طور مثال حتی در ابعاد اقتصادی، پیش از انقلاب ما ۶ میلیون بشکه نفت استخراج و ۵.۵ میلیون بشکه هم با جمعیت ۳۰ میلیون صادر می‌کردیم، در صورتی که بعد از انقلاب حداکثر استخراج نفت ما ۴ میلیون بشکه و حداکثر فروش نفت ما هم در بهترین حالت ۲ میلیون بشکه بوده است و این مسئله به معنی آن است که منابع درآمد‌های ارزی کشور کاهش پیدا کرده، اما در مقابل سرانه درآمد ملی با افزایش مواجه بوده است.

وی افزود:  در برخی حوزه ها هم پیشرفت ما معجزه آسا بوده است، به طور مثال در حوزه دفاعی امنیتی، علم وفناوری و شاخص‌های توسعه انسانی پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم. در زمان پهلوی شاخص توسعه انسانی ما از کشوری مانند اردن کمتر بود، اما در حال حاضر در شاخص توسعه انسانی بالاتر از چین و ترکیه قرار داریم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه هرزمانی که تفکر انقلابی وجود داشته است ما شاهد موفقیت‌های زیادی بودیم، گفت: بعد از انقلاب حدود ۲۰ سال امید به زندگی افزایش پیدا کرده است و هر زمانی که تفکر غربگرا و لیبرال حاکم وجود داشته است ما پیشرفتی نداشته ایم.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه جامعه بدون مشکل وجود ندارد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب های تمدنی مانند انقلاب فرانسه بسیار بهتر عمل کرده است.

وی افزود باید به نسل جوان اجازه دهیم درباره موضوعات گوناگون انقلاب اسلامی پرسش کنند و در برابر آنها سعه صدر خود را افزایش دهیم.»

جهان بین استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بعد از انقلاب طبقه متوسط افزایش یافت خاطرنشان کرد: در سال ۵۶، ۴۹ درصد مردم زیر خط مطلق فقر بودند، زمانی ۹۰ درصد درآمد روستائیان و ۸۰ درصد درآمد شهر نشینان صرف خورد و خوراک می‌شد یعنی فرصت و درآمدی برای اوقات فراغت نداشتند.جمهوری اسلامی ایران در مسیر عدالت جلو رفته است، البته باید توجه داشت عدالت مفهومی مدرج است. هنوز بین واقعیت و آرمان‌ها شکاف وجود دارد.

وی با بیان اینکه عدالت و مبارزه با فساد با شعار حل نمی‌شود ادامه داد:اظهار نظر و تکاپوهای علمی  باید در راستای حل مسائل کشور باشد.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.