از حیات خلوت برای آمریکا تا مقاومت در برابر استکبار جهانی/ انقلاب اسلامی و ترس و امید برای مستکبرین و مستضعفین

به گزارش بسیج پرس؛ فرزاد جهانبین، استاد دانشگاه شاهد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص چالش های پیش روی انقلاب اسلامی اظهار داشت: بخشی از چالش ها، چالش فکری است. به دلیل اینکه این انقلاب یک انقلاب تمدنی بوده، این موضوع اجتناب ناپذیر است و حل این چالش ها باید از طریق حوزه و دانشگاه صورت پذیرد.

وی در ادامه افزود: دسته ای دیگر از چالش ها ناشی از موقعیت جغرافیایی ایران است. ایران، قبل از انقلاب، حیات خلوت آمریکا بود و اکنون باتوجه به اینکه در این منطقه انقلاب اسلامی صورت پذیرفته، در جایگاه بی بدیلی قرار گرفته است. این موضوع علاوه بر اینکه فرصت هایی را برای ایران فراهم کرده است، باعث بروز تهدیداتی نیز شده است.

وی در خصوص چالش های وضعیتی، ساختاری و مدیریتی نیز ابراز داشت: بخشی از چالش های پیش روی انقلاب اسلامی، چالش های وضعیتی است. این چالش ها ناشی از پیچیدگی وضعیت فرهنگی و اجتماعی در هر دوره زمانی است. دسته ای دیگر از چالش ها، چالش های ساختاری است. بخشی از نهادهای موجود در ایران، تقلیدی است. متاسفانه نهادهای حقوقی، آموزشی و… با نگاه تقلیدی شکل گرفته است که این امر، تبعاتی دارد. در این موضوع باید تلاش شود تا ساختار این نهادها بومی سازی بشود و بیش از پیش در راستای منافع ملی باشند. چالش های مدیریتی کشور نیز دسته ای دیگر از این چالش هاست. حل ناکارآمدی مدیریتی باید روند بهبودی خود را طی کند. این ها چند دسته از مهم ترین چالش های پیش روی انقلاب اسلامی ایران بعد از چهل سال است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: علی رغم وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی، حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، با توجه به اینکه چهلمین سالگرد آن است، بسیار پرشورتر از سال های قبل خواهد بود. مردم به این نظام اعتقاد دارند و تمامی مسئولین آن مستقیم یا غیرمستقیم توسط آنها انتخاب می شوند. انتشار یک اعلامیه از امام(ره) در دوران پهلوی، سبب تظاهرات سراسری ایران می شد اما الان ما شاهد اعلامیه های پی در پی جریانات ضدانقلاب و عدم استقبال مردم از این تظاهرات ها هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شورش های پراکنده در دی ماه سال گذشته و تابستان امسال، هرگز به یک جریان سراسری تبدیل نشد چراکه مردم می دانند که علی رغم وجود مشکلات، این مقطع زمانی نیز همانند مقاطع تاریخی دیگر سپری خواهد شد.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.