مذاکره با آمریکا، سراب حل مشکلات اقتصادی

هشتمین شماره نشریه تراز به مدیر مسئولی دکتر هاشم داداش پور و سردبیری دکتر سیدمحمدرضا مرندی منتشر شد.

در این شماره نشریه تراز می خوانیم.  پرونده ویژه ای پیرامون تحریم امروز بر روی دکه های مطبوعاتی قرار گرفت. ضد تحریم و پدافند همه جانبه اقتصادی، تاریخچه تحریم های ایران، تحریم ایران و نقض حقوق بین الملل و حقوق بشر، اعتدال گرایی و کاهش تحریم ها، سی سال نبرد آمریکا و اسرائیل، نقشه راه انقلاب اسلامی، الزامات تیم اقتصادی جدید، مذاکره با آمریکا، معناشناسی اقتصاد مقاومتی، پولشویی، تاثیر فضای مجازی بر هویت، منبع مشروعیت سیاسی حکومت در اسلام، تفاوت دموکراسی و مردمسالاری دینی، تحولاات خاورمیانه، آینده اخوان المسلمین، مقاومت لبنان تروریسم یا دفاع مشروع از مطالب این شماره هستند.

مقاله منتشره اینجانب تقدیم می گردد.

چندی است که موضوع مذاکره با آمریکائیها از سوی دولتمردان آمریکایی مطرح شده است.جد از اینکه پیش از این در چند مرحله ،سابقه چنین درخواستی به صورت وسیع وجود داشته و تحلیل این درخواستها و شرایط زمانی آن خود بحث مفصلی است، حقیقت آن است که به چند دلیل عمده، مذاکره و رابطه با آمریکاییها گرهی از مشکلات  اقتصادی به صورت اساسی نه تنها باز نخواهد کرد بلکه موجب از دست رفتن همه چیز خواهد شد.در اثبات این مدعا می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

۱ چالش  آمریکا  با جمهوری اسلامی ایران، یک چالش مبنایی است و در جریان کلی در گیری نظامی مستکبر و تمامت خواه با نظام و ملتی است که بنا دارد سرنوشت خود را خود تعیین کند.همان رابطه گرگ و میش که امام راحل بیان کردند.در طول سی و چهارسال گذشته آمریکا در راستای نابودی این نظام از هیچ چیز فروگذار نکرده است .فهرست بلند دشمنی آمریکا با ملت ایران در همین راستا قابل ارزیابی است که به عنوان نمونه می توان به  تصویب تحریمهای بندری و کشتیرانی علیه ملت ایران بعد از انتخابات پرشکوه ۲۴ خرداد اشاره کرد.

اظهار نظرهای زیر می تواند نمایانگر همین مدعا باشد:

 • نوام چامسگی نویسنده مشهور آمریکایی: «تا زمانی که ایران مستقل باقی بماند و در برابر سلطه آمریکا سر تسلیم فرود نیاورد دشمنی‌ها و مخالفت‌های آمریکا ادامه خواهد داشت جمهوری اسلامی ایران از نظر آمریکا غیر قابل پذیرش است چون از استقلال خود چشم‌پوشی نمی‌کند.»
 • مارتین اینرایک معاون خاورمیانه‌ای وزارت خارجه آمریکا: «مجازات و تنبیه انقلاب اسلامی درس عبرتی برای کشورهایی خواهد بود که در مسیر استقلال و رهایی از سلطه آمریکا گام برمی‌دارند.»

۲آمریکادر تعامل با هیچ نظام و ملتی جز رژیم صهیونیستی صادقانه سخن نگفته و به تعهدات خود عمل نکرده است.نمونه هایی از این مسائل در زیر قابل مشاهده است:

 • هند از سال ۱۹۹۱م. که شوروی فروپاشید به سوی آمریکا گروید اما در سال ۱۹۹۸م. به دلیل آزمایش‌‌های اتمی از سوی آمریکا تحریم شد.شرط حذف این تحریم‌ها قرار گرفتن هند در پازل ضدچینی آمریکا و همکاری این کشور با ایالات متحده در اشغال افغانستان بود. به همین دلیل در سال ۲۰۰۳م. (دو سال پس از اشغال افغانستان) آمریکا بخشی از تحریم‌های هند را لغو کرد. یعنی ابتدا استقلال هند را خدشه‌دار نمود، سپس تنها بخشی از تحریم‌ها را برداشت.
 • اوضاع برزیل نمونه‌ی دیگری از سلطه‌جویی آمریکاست. اولین بار آن‌ها در ۱۹۴۹میلادی، خواستند پیشرفت کنند. آمریکا که به تازگی ابر قدرت شده بود کارخانه‌ی ساخت لوکوموتیو در این کشور ایجاد کرد اما وقتی دولت برزیل تصمیم گرفت این صنعت را ملی کند، دولت آمریکا با فروش روغن موتور تقلبی به این کارخانه، موجب سوختن موتور لوکوموتیوهای ساخت برزیل در سراسر جهان شد. آمریکایی‌ها با این دست خراب کاری‌ها، برزیل را به بدهکارترین کشور جهان در دهه‌ی ۱۹۸۰ بدل کردند.
 • ایالات متحده در قبال حمایت از ترکیه، خواهان قرار گرفتن این کشور در برنامه‌‌های خاورمیانه‌‌ای واشنگتن شد. ترکیه از یک طرف صحبت از قطع رابطه با اسراییل می‌‌کند اما به مصر و تونس الگوی حکومت لاییک را ارایه می‌‌دهد. سال گذشته یکی از مقام‌های رژیم صهیونیستی تهدید کرد که اگر شرکت‌های آمریکایی و اسراییلی نخواهند در ترکیه فعالیت کنند، اقتصاد این کشور سقوط خواهد کرد. این در حالی است که با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی ترکیه و قرار گرفتن این کشور در رتبه‌ی شانزدهم جهان (ایران بدون حمایت آمریکا و با وجود تحریم نوزدهم است)، مردم ترکیه یکی از فقیرترین ملت‌های خاورمیانه و اروپا محسوب می‌‌شوند.
 • عربستان بالاترین همکاری را با آمریکا دارد اما همواره در موازنه‌ی تجهیزات نظامی از اسراییل عقب‌‌تر است. چرا که آمریکایی‌‌ها نمی‌‌خواهند این کشور حتی با اسراییل برابر باشد. به همین دلیل فروش جنگنده‌ی F15رادار گریز و جنگنده‌‌های F35به عربستان را معلق کرده‌اند تا شرایط اسراییل در منطقه بهبود یابد که البته بعید است. آمریکا در نتیجه‌ی طرح «مارشال»، به اروپا تسلط یافت اما پس از گذشت ۶۶ سال از پایان جنگ جهانی، هنوز برخی صنایع اروپایی به آمریکا وابسته است و با این که می‌توانند بومی شوند اما به دلیل بدهکاری به سرمایه داران آمریکایی، قادر به این امر نیستند.
 • پس از چند سال تسخیر افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و هم پیمانانشان، نتیجه اعتماد افغانستان به آمریکا توافق بر سر موارد زیر بود:
 1. انطباق کامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی افغانستان با ارزش ها
 2. آزادی عمل آمریکایی ها در اقدامات نظامی امنیتی بعد از سال ۲۰۱۴- که براساس بیانیه سران ناتو در لیسبون غرب باید در این سال نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج نماید
 3.  تداوم دسترسی قوای ایالات متحده به تاسیسات افغانستان و استفاده از آن تاسیسات که تا سال ۲۰۱۴ براساس اعلامیه سال ۲۰۱۰ ناتو در لیسبون انجام می شود، پس از آن- حداقل تا پایان سال ۲۰۲۴
 4. آمریکا حق دارد در هر مناقشه ای که یک طرف آن افغانستان باشد، وارد شود و این ورود شامل طیفی از اقدامات سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی می شود دولت و قوای افغانستان در این میان «باید» «عاجلاً» خود را با این اقدامات هماهنگ نمایند.
 • قذافی در جریان برنامه هسته ای خود از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفت که برنامه هسته ای خود را متوقف کند و برای این کار آمریکا به لیبی تعهداتی داد. لیبی تمام تأسیسات هسته ای خود را سوار کشتی کرد و به آمریکا تحویل داد. پس از آن قذافی بارها از این کار خود ابراز ندامت کرد و آمریکا به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرد.
 • آمریکا برای تعطیلی فعالیت های هسته ای کره شمالی اقدامات فراوانی من جمله تحرم را انجام داد تا اینکه کره  شمالی رآکتور هسته ای یونگ بیون را در ازای دریافت ۹۵۰ میلیون تن سوخت نفت سنگین یا به همان میزان کمک اقتصادی تعطیل نمود. پس از تعطیلی تنها یک محموله ۵۰هزار تنی از سوخت نفت سنگین دریافت شد. تا اینکه کره شمالی فعالیت های خود را دوباره از سرگرفت و دست به آزمایش موشک های هسته ای خود زد.
 • نمونه اخیر این موضوع را می توان در اعتماد مرسی به آمریکا و نوع برخورد آمریکا با وی در تحولات مصر برشمرد.

۳- آمریکا کشوری غیر منطقی است و اساسا در برخورد با قضایا به جز منافع خود هیچکدام از جنبه های انسانی را مد نظر قرار نمی دهد و جز آنچه خود آن را می پسندد هیچ حقی برای دیگران قائل نیست.نگاهی به فهرست مصوبات سازمان ملل که رای موافق بسیار بالایی داشته و توسط آمریکا وتو شده به وضوح دلالت بر این معنا دارد.از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۱ آمریکا به تنهایی حدود ۲۱۰ قظعنامه سازمان ملل را که عمدتا با رای بسیار بالا به تصویب رسیده بود وتو کرده است.به عنوان نمونه به قطعنامه های وتو شده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ اشاره می گردد:

سال

مورد

موافق- مخالف

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت پیشرفت نسبت به پیمان تجارت تسلیحات

۱۲۹-۱

۱۳۱-۱

۱۳۰-۱

۲۰۰۸

منع گسترش تسلیحات نوین کشتار جمعی

۱۷۵-۱

۲۰۰۸

دادن تضمین به کشورهای غیرهستهای که توسط سلاحهای هستهای مورد تجاوز یا تهدید قرار نگیرند

۱۲۱-۱

۱۲۲-۱

۲۰۰۸

جلوگیری از گسترش رقابت نظامی و تسلیحاتی در فضا و شفافیت در فعالیتهای فضایی

۱۷۹-۱

۱۷۸-۱

۱۷۷-۱

۱۸۰-۱

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت کاهش آمادگی عملیاتی برای نظام تسلیحاتی هستهای و منع تسلیحات هستهای

۱۴۱-۳

۱۶۵-۴

۱۶۶-۵

۱۷۳-۴

۱۳۰-۳

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت پایان دادن به استفاده از اورانیو غنی شده در تسلیحات

۱۴۱-۴

۲۰۰۸

پیرامون تجارت قاچاقی تسلیحات سبک

۱۷۹-۱

۱۷۶-۱

۱۸۱-۱

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت ایجاد منطقهی عاری از سلاح اتمی در آسیای مرکزی و نیمکرهی جنوبی. جلوگیری از تکثیرز تسلیحات هستهای در خاور میانه

۱۴۱-۳

۱۷۱-۳

۱۶۹-۵

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت یک معاهده جامع منع آزمایشات هستهای و ابلاغیه برای دنیایی بدون تسلیحات هستهای

۱۵۶-۵

۱۷۵-۱

۲۰۰۸

ابلاغیه برای معاهدهی حقوق کودکان

۱۵۹-۱

۲۰۰۸

محکومیت تبعیض نژادی

۱۰۹-۱۳

۲۰۰۸

تصویب حق حاکمیت فلسطین بر سرزمینهای اشغالی و منابع آن

۱۶۴-۸

۲۰۰۸

تصویب حق فلسطینیان جهت خودمختاری

۱۷۳-۵

۲۰۰۸

ابلاغیه برای پرداخت هزینه پاکسازی لکه نفتی در سواحل لبنان توسط اسرائیل که با بمباران توسط آنها ایجاد شده بود.

۱۶۵-۷

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت شیوهی نوین اقتصادی

۱۲۳-۱

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت حق ملتها برای پیشرفت

۱۸۲-۴

۲۰۰۸

ابلاغیه جهت حق تغذیه

۱۸۴-۱

۲۰۰۸

احترام به حق آزادی جهانی مسافرت و اهمیت حیاتی الحاق به خانواده

۱۲۱-۴

۲۰۰۸

پیرامون توسعهی فناوری آی تی برای امنیت بینالمللی

۱۷۹-۱

۱۷۵-۱

۲۰۰۸

قطعنامههایی پیرامون فلسطین، مردمش، داراییهایشان و اقدامات اسرائیل در فلسطین از جمله شهرکسازی

۱۷۳-۱

۱۷۲-۶

۱۷۲-۶

۱۷۳-۶

۹۴-۸

۱۷۳-۶

۱۷۱-۶

۱۶۵-۸

۱۷۹-۲

۱۷۷-۳

۱۷۷-۳

۲۰۰۹

ابلاغیه جهت تهاجم ۲۲ روزه اسرائیل به غزه

۱۴۲-۴

۲۰۱۱

ابلاغیه جهت توقف شهرکسازی غیرقانونی اسرائیل در کرانهی غربی

۱۴-۱

اساسا با چنین مستنداتی، آمریکا غیر قابل اعتماد است و ما نه تنها برای پیشرفت نیازی به رابطه با آمریکا نداریم که اساسا رابطه با آمریکا مانع پیشرفت همه جانبه با حفظ کرامت و استقلال ملی است.

۴- بی شک بر اساس آنچه گفته شد و تجربه تاریخی رابطه آمریکا با سایر کشورها و حتی ایران قبل از انقلاب اسلامی نشان می دهد،آمریکا در پی رابطه اقتصادی به دنبال مقاصد سیاسی خود است و اساسا رابطه را به نحوی تنظیم می کند که فرد مورد رابطه همواره در خدمت منافع آمریکا باشد.به عنوان نمونه اقتصاد وابسته مصر در همین راستا قابل ارزیابی است. جدای از آن اصلی ترین مشکل اقتصادی کشور تک محصولی بودن آن است و امروز که جمهوری اسلامی تحریم فروش نفت و ارز و طلا را تجربه می نماید به خوبی عمق این مشکل خود را نشان داده است.اتکا به فروش نفت و درآمد ارزی که از راه تولید و با ابتکار و مشقت به دست نیامده است ریشه مشکلات اقتصادی است که البته همواره خود سرپوشی بر عوارض مسائل اقتصادی کشور نیز بوده است.نوع هزینه کرد ارزهای حاصله در طول این سالها دلالت بر همین مطلب دارد.قطعا آسیب دیدن تولید داخل و منفی بودن تراز تجارت خارجی از جمله ره آوردهای چنین اقتصادی است. راه برون رفت از این مشکل، اصلاح ساختاری است.رابطه با آمریکا شاید مجددا بتواند به صورت موقت مساله فروش نفت و ارزآوری را حل کند و به طور موقت برخی از مشکلات کاهش یابد اما جدای از انکه اتکا به فروش نفت و خرج کرد در آمد حاصل از آن به تاراج دادن منابع کشور و سرپوش گذاشتن بر مشکلات اقتصادی است باعث خواهد شد که گلوی اقتصادی جمهوری اسلامی همواره در دست آمریکا باقی بماند. لذا راه حل اساسی، تقویت تولید و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و مدیریت صحیح منابع ارزی و سوق دادن آن از مصرف به سمت تولید است و این همان راهبرد اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری مطرح کرده اند.اقتصادی که توان مقاومت در مقابل بیشترین شوکهای اقتصادی که با هدف به زانو در آوردن سیاسی جمهوری اسلامی وارد می شود را دارد. جدای از آن تجربه گذشته نشان داده است که پیشرفت در سایه مقاومت حاصل شده است.کشوری که قرار بود در جریان جنگ تحمیلی ۷۲ ساعته از بین برود و کشوری که در محور شرارت قرار گرفت و بنابود نابود شود امروز در عرصه های علمی و سیاسی و فرهنگی و نطامی و … حرفهای زیادی برای گفتن دارد و از همینروست که به کشوری الهام بخش در منطقه تبدیل شده است.

به این اظهار نظرها توجه کنید:

 • رایس، وزیر امور خارجه دولت بوش در گزارش خود به کنگره می گوید؛ «ایران به یک قطب قدرتمند درمنطقه تبدیل شده و انگار که هرکول شرق است که در میانه میدان خاورمیانه ایستاده و فریاد می کشد و برای ورود به کریدورهای خاورمیانه باید به او باج بدهیم.»
 • نتانیاهو در مصاحبه با نیویورکر، می گوید؛ به هر سو می نگرم، خمینی و خامنه ای را می بینم که پشت مرزهای اسرائیل(!) خیمه زده اند.
 • رابرت گیتس- وزیر دفاع پیشین آمریکا- در گزارشی به کمیته خارجی «سنا» می گوید؛ «مشکل ما با ایران، آن است که از تهدید نمی ترسد و از ما نیز چیزی نمی خواهد. کسی که از ما چیزی نمی خواهد، چیزی هم به ما نمی دهد.»
 • روزنامه فرانسوی لوموند- آذرماه ۹۰/ دسامبر ۲۰۱۱- با ناامیدی می نویسد و شاهد و نشانه می آورد که «امروزه ایران پرچم آمریکا را در جهان به حالت نیمه افراشته درآورده است و در حالی که آمریکا و اروپا درگیر بحران های سخت هستند، ایران در حال درو کردن محصولات بهار خاورمیانه است.”

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.