خبرخوب انعکاس دهنده قوت‌ها در کنار ضعف‌ها است/ ضرورت تقویت قوه عاقله مخاطبان

فرزاد جهان‌بین عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس در ابتدا با اشاره به تعریف خبر خوب گفت: خبر خوب خبری است که واقعی باشد، به این معنا که امیدواری واهی یا یأس ایجاد نکند، بلکه آنچه که واقعیت است و همه واقعیت را به مخاطب منعکس کند.

وی با جدا دانستن واقعیت از فرا واقعیت افزود: فرا واقعیت را که ژان بودریار مطرح می‌کند به این معنا است که واقعیت وجود ندارد و شما به نحوی آن را منتشر و منعکس می‌کنید که به عنوان واقعیت به جامعه مخاطب خود القا می‌کنید کاری که متأسفانه عمدتاً رسانه‌ها انجام می‌دهند.

جهان‌بین با تأکید بر اینکه خبر خوب خبری است که واقعی باشد و همه واقعیت را بیان کند، خاطرنشان کرد: شاید در خبر نشود آن را به کار برد، اما در مجموع خبر باید ضعف‌ها، قوت‌ها، فرصت‌ها و آسیب‌ها را با هم بیان کند، اینکه به صورت مستمر خوب‌ها و قوت‌ها بیان شود، بدون اینکه به ضعف‌ها اشاره شود به همان اندازه مذموم است به صورت مستمر ضعفها گفته شود. در صورت بیان مستمر قوت ها همه فکر کنند همه چیز خوب است و نیازی به تغییر و اصلاح نیست.

وی ادامه داد: یا اینکه ضعف‌ها و کاستی‌ها را مطرح کنیم، هر چند هم واقعیت داشته باشد،‌به گونه‌ای که تنها یک بخش از برجسته شود، مطلوب نیست و موجب ایجاد یأس می‌شود به طور مثال افرادی که به طور مدام بخش حوادث روزنامه‌ را می‌خوانند، هر لحظه احساس می‌کنند تهدیدی متوجه‌شان است.  پس می‌تواند در شکل‌گیری رویکرد ما مؤثر باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد با اشاره به وجود چهار قوه در وجود انسان ابراز داشت: باید تلاش کنیم قوه عاقله را در مخاطبان افزایش دهیم، قوه وهمیه خوب می‌تواند جزئیات را ببیند و درک کند، پس هر کس وهمیه قوی دارد، توجه‌اش به جزئیات بیش‌تر می‌شود، اما این جزئیات را در نقشه کلان نمی‌تواند ببینند، اما کار قوه عقلیه ادراک کلیات و ادراک آن نقشه کلان است.

وی افزود: امام خمینی(ره) در وصیت‌نامه‌شان دارند که روزی پیش می‌آید که یک روحانی برخی  جزئیات و ضعف‌ها را بیان می‌کند و بر اساس آن کل جمهوری اسلامی را می‌خواهد تحت تأثیر قرار دهد، در حالی که اگر نگاه کلانی می‌داشت می‌توانست جایگاه جمهوری اسلامی را در مجموعه ببیند و بتواند تحلیل جامعی داشته باشد.

جهان‌بین با بیان اینکه امیدواری در جامعه ما بسیار زیاد است، گفت: متأسفانه در همین اغتشاش اخیری که ایجاد شد، تحلیل‌ها در این خصوص مختلف است، اما در بخش مردمی آن که در ایجادش همه مقصر و مؤثر هستند،برخی مدام فضای جامعه را تیره و تار نشان می‌دهند و در صور ناامیدی می‌دمند، این عوامل باعث شد آستانه تحمل مردم کم‌تر شود، در حالی که برای حل برخی از آن‌ها نیاز به زمان بیشتری است.

وی ادامه داد:‌ وقتی آستانه تحمل مردم کم شد،‌ همه دنبال راهکارهای کوتاه مدت یا دنبال یک معجزه می‌گردند، به نظر بنده این گونه مسائل بسیار ضرر می‌زند، متأسفانه امروزه هر کس تندتر، بی‌پرواتر و تنش‌زاتر سخن بگوید، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، پویش خبر خوب با هدف گفتمان‌سازی و ترویج اخبار امیدوارکننده از روز پنج‌شنبه آغاز به کار کرده است و بعد از همایش روز ۲۶ دی ماه به صورت عملیاتی به مرحله اجرا می‌رسد.

در این همایش بسیاری از نهادهای اجرایی و علمی و تحقیقاتی همچنین تعدادی از رسانه‌های سراسری با پیوستن به پویش خبر خوب در ترویج این اصل مهم رسانه‌ای همکاری خواهند کرد.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.