تصویر اسارت محسن حججی، تصویری زینبی است

در این چند روز که از انتشار تصویر تاریخی شهید محسن حججی می گذرد بارها تلاش کردم تا دست به قلم ببرم و چند خطی از باب حدیث نفس، بنویسم اما نشد. در این چند روز متن های زیادی را خواندم و حتی تصویری که آقای روح الامین کشیدند را بارها دیدم اما احساس کردم هیچ کدام از متنها و حتی این تصویر گویای واقعیت آن تصویر تاریخی نیست.

تشبیه این تصویر به شهادت ابی عبدالله و یا علی اکبر(علیهما السلام)، کامل نیست. به نظر حقیر، این صحنه هر چند صحنه اسارت مردی است در چنگال داعشی و از اینرو آن تشبیه ها به ذهن می رسد اما کاملا زینبی است. وقار و صلابت محسن و اضطراب داعشی، چنان است که گویا داعشی اسیر است و محسن او را به اسارت گرفته است.

این حالت فقط با تصویر عظمت حضرت زینب در مقابل یزید همخوانی دارد آنجا که مخدره دو عالم، مجلسی را که برای تحقیر آل الله ترتیب داده شده بود به صحنه محاکمه و درهم شکستن غرور یزید تبدیل کرد و او را به اسارت روح سترگ خود در آورد. در تصویر اسارت محسن، تمام آنچه تلاش کردند تا نمایانگر قدرت داعش باشد بر عکس نتیجه داد و عظمت روح محسن، همه آنها را در هم شکست.

امام راحل می فرمودند که آنشبی که ایادی رژیم مرا دستگیر کردند این من بودم که آنها را تسلی می دادم و می گفتم نترسید.

محسن حججی تربیت یافته مکتب امام خمینی است. فتح الفتوح امام تربیت چنین انسانهایی است. انسانهایی که عظمت روحشان در عین غربت و مظلومیت، همه را به تسلیم وا می دارد.

رهبری معظم انقلاب در این باره بیان می دارند:
«بزرگترین هنر این انقلاب که امام آن را فتح‌الفتوح انقلاب دانستند، این بود که توانست جوانانی را تربیت کند که در دنیای مادّىِ آلوده و از لحاظ اخلاقی، لجنزار، انسانهایی با دلهای پاک و نورانی و با تصمیمهای راسخ باشند و هوشمندانه و خردمندانه، راه بزرگان بشریت و راه سعادت بشر را انتخاب کنند. هنوز زود است؛ هنوز آن قدری زمان نگذشته است که انسان بتواند چهره‌های منوّر جوانان این کشور را آن چنان که هست – با همان درخشندگی – ببیند؛ اگر چه از دور میبینند! از دور با فاصله‌های مکانی، تلألؤی جوانان ما دلهایی را در دنیای اسلام منقلب کرد. در کشورهایی که اسمشان اسلامی بود، اما از گرایش و میل و عزّت اسلامی، هیچ خبری در آنها نبود، دختران و پسران بدون این‌که ایران و ایرانی و امام ایران و جوانان ایرانی را دیده باشند، با امواج نورانیای که جوانان ایرانی فرستادند، منقلب شدند.»

۱۳۷۷/۰۹/۲۵
درود خدا بر او و روح با عظمتش.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.