همایش تخصصی بررسی آراء عرفانی، اخلاقی و تربیتی امام خمینی(ره) در نخجوان برگزار شد.

این همایش به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در نخجوان با مشارکت مراکز علمی، فرهنگی و هنری ایران و نخجوان در سالن اجتماعات هتل تبریز نخجوان برپا شد. در این برنامه نمایندگانی از دانشگاه شاهد، پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد ارس، دانشگاه نخجوان، دانشگاه دولتی نخجوان، آکادمی علوم نخجوان، مراکز فرهنگی و هنری نخجوان شرکت کردند. دکتر جهان‌بین عضو هیات علمی دانشگاه شاهد، دکتر آشتیانی رییس، دکتر امیری معاون اداری-مالی، دکتر معصومی عضو هیات علمی، خانم دکتر امام‌جمعه عضو هیات علمی و مشاور بین‌الملل پردیس ارس دانشگاه تهران و محمودزاده نماینده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس ازجمله شرکت‌کنندگان در این برنامه علمی بودند.

همایش با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط قاری برجسته کشورمان آقای فرجی آغاز و  پس‌ازآن منصور آیرم سرکنسول کشورمان در سخنرانی خود گفت:” صاحب‌نظران ، محققان و تحلیل گران جهان امروز را بیش از هرزمانی پرتلاطم، چالشی و ملتهب ارزیابی می‌کنند. بسیاری از ناظران بین‌المللی معتقدند خشونت‌ها و بی‌سامانی‌ها در دنیای امروز علی‌الخصوص در منطقه خاورمیانه بطور فزاینده‌ای در حال رشد و گسترش است و این وضعیت می‌تواند به ثبات و روند توسعه ملت‌های منطقه آسیب جدی بزند”.

وی افزود:”در این میان وظیفه هر انسان با فرهنگ و دارای عقلانیت منطقی این است که با ترویج اندیشه‌های صلح طلبانه و عقلانی در برابر افراطی‌گری‌های ویرنگرایانه ایستادگی کند”.

در ادامه سرکنسول کشورمان اظهار کرد که  امام خمینی – ره – با تکیه ‌بر دیدگاه و اندیشه‌های مردم‌دوستی و صلح طلبانه توانست انقلاب اسلامی ایران را هدایت و به‌عنوان یکی از انقلاب‌های موفق دنیا، رهبری و به پیروزی برساند”.

در انتها منصور آیرم؛ اسلام مداری، قیام برای خدا، نفی سبیل و استقلال‌خواهی، عدم جدایی دین از سیاست، برپاداشتن معروف و نهی از منکر، حفظ منافع و مصالح نظام اسلامی، حاکمیت قانون بر حکومت افراد و تکیه بر اصل وحدت را به‌عنوان ریشه‌های اصلی اندیشه‌های امام خمینی – ره – مورد تاکید قرار داده و گفت: بنابراین باید از نو به ریشه‌های اصلی اندیشه‌های رهبرانی همانند امام خمینی -ره – و رهبران ملل دیگر توجه و در نشست‌های علمی این‌چنینی و با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران این مسائل موردبررسی و مداقه قرار گیرد.

سپس رامیز قاسم اف استاد برجسته آکادمی علوم نخجوان در سخنرانی خود تصریح کرد که امام خمینی –ره – یکی از رهبران مردمی در قرن بیستم بود که انقلاب اسلامی ایران را شکل داد و امروز شاهد هستیم که ایران کشوری امن و باثبات در منطقه می‌باشد. وی در ادامه گفت:” نمونه این امر را در سفر به تهران و ارومیه از نزدیک شاهد بودم و در سفر تهران سخنرانی عالمانه و ادیبانه رهبر انقلاب اسلامی ایران را شنیدم. امروز می‌بینم که روابط دو کشور در تمام عرصه‌ها به‌ویژه در بخش همکاری‌های علمی در حال گسترش است و این همایش نمونه‌ای از وضعیت کنونی است”.

سخنران بعدی همایش دکتر فرزاد جهان‌بین عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بود که مقاله خود تحت عنوان” تاثیر عرفان امام خمینی- ره – در شکل‌گیری انقلاب اسلامی” را ارایه نمود. ایشان در سخنانی گفت عرفان امام خمینی –ره- را می‌توان در چارچوب عرفان صدرایی قرارداد. ازجمله مسائل مهم در عرفان صدرا و امام خمینی – ره – ، سفرهای چهارگانه عرفانی است و امام راحل خود در سیر این مراحل به‌طور عملی گام برداشت و انقلاب اسلامی را می توان گام چهارم این سفر دانست

دکتر جهان‌بین تصریح کرد که امام- ره – ، عارف را کسی می‌داند که قلب خود را آمادۀ پذیرش هر صورتی سازد که محبوب، آن صورت را به آن قلب دهد و هیچ صورتی و فعلیتی را از پیش خود مطالبه نکند و از هر دوعالم بگذرد و به هر دو نشئه پشت پا زند. اما نکته مهم آن است که این معنویت می‌باید با جامعه گره بخورد. امام خمینی در این خصوص بیان می‌دارند:

“آنان که به این مقام یا شبیه به آن رسیده‌اند اعتزال از خلق و انزوا اختیار نمی‌کنند، بلکه مأمور به آشنا نمودن و آشتی دادن گمراهان، با این جلوه‌ها هستند، اگرچه کم توفیق یافته‌اند.”

عضو هیات علمی دانشگاه شاهد در انتها امام راحل را عارفی عمل‌گرا و حق‌گرا معرفی نمود.

دکتر معصومی عضو هیات علمی پردیس دانشگاه تهران سخنران بعدی بود که در سخنرانی خویش بر وجوه عرفانی امام –ره- در زندگی روزمره تاکید کرد و گفت:” امام به‌تمام‌معنا فراتر از عارف عمل کرد و در تمام مراحل زندگی و فعالیت‌های خود در عرصه‌های مختلف همواره رضای الهی را مدنظر قرارداد و بر محور حق حرکت نمود”.

دکتر معصومی افزود نمونه‌های بسیاری از خاطرات امام -ره – وجود دارد که می‌تواند به‌عنوان الگوی امروز جامعه مطرح شود.

در انتها حسین آقا زاده وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان در نخجوان نیز در جمع‌بندی تصریح کرد هدف اصلی از این همایش تبیین واقعیت‌های پنداری، رفتاری و شخصیتی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران با رویکرد علمی است. وی در ادامه اظهار داشت که برخلاف تلاش رسانه‌های غربی برای معرفی امام –ره- به‌عنوان یک شخصیت صرفا سیاسی و مذهبی، ایشان واجد یک شخصیت چندبعدی است. وی اضافه نمود که بنیان و اساس بینش و عمل بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بر مبنای عرفان، اخلاق و تربیت مکتبی شکل‌گرفته و بر این اساس بود که توانست انقلاب اسلامی را به‌عنوان یکی از انقلاب‌های کم خشونت در تاریخ هدایت و رهبری نماید. ازاین رو، با توجه به تبلیغ یک‌سویه و جهت‌داری که در خصوص رهبران مردمی از سوی رسانه‌های غربی اجرا می‌گردد، ضرورت دارد ابعاد دیگر شخصیت امام راحل توسط صاحب‌نظران مورد بازبینی و مداقه قرار گیرد.

در قالب این همایش برنامه‌های دیگری همانند نمایش گزیده مستند زندگی امام، نمایشگاه عکس، رونمایی از کتاب و رونمایی از پرتره امام راحل اجرا شد که از سوی مخاطبان نخجوانی و ایرانی مورد استقبال چشمگیر واقع شد.

گفتنی است در این برنامه‌ها جمعی کثیری از استادان، شخصیت‌های فرهنگی، هنری، دینی، مسوولان و مدیران نخجوانی و ایرانیان مقیم شرکت کردند.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.