نشست خبری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی برگزار شد

به گزارش «روابط عمومی» دانشگاه، نشست خبری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با حضور دکتر ثقفی رئیس دانشگاه و رئیس شورای سیاستگذاری همایش، خانم دکتر کیاسالاری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و رئیس همایش، دکتر جهان بین معاون دانشجویی دانشگاه و رئیس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی همایش  یکشنبه ۱۰ بهمن  ماه در محل سالن جلسات دفتر ریاست دانشگاه و با مشارکت و حضور فعال اصحاب رسانه برگزار گردید.


951110Neicc001.jpg
​​

دکتر ثقفی رئیس دانشگاه شاهد در این نشست خبری با بیان اینکه دانشگاه شاهد به مانند سایر دانشگاه ها در حوزه علمی و تحقیقاتی ورود پیدا می‌کند، گفت: در کنار مسائل علمی ورود به موضوعات ارزشی یکی از رسالت هایی است که دانشگاه شاهد آن را به طور ویژه دنبال می‌کند، که یکی از این موضوعات تمدن نوین اسلامی است که دومین همایش آن در اسفند ماه برگزار می‌گردد.

وی با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی یک موضوع ارزشی و از نیازهای قطعی جامعه ما و جهان است، تصریح کرد: سابقه برگزاری این همایش به تحلیل رهبر معظم انقلاب از اهداف انقلاب اسلامی برمی‌گردد که معظم له، نقشه راه انقلاب اسلامی را برای پیمودن مسیر و حرکت در مسیر آرمانها تعیین کردند.

رئیس دانشگاه شاهد افزود: رهبر معظم انقلاب در سال ۷۹ مسیر حرکت انقلاب را از زمان پیروزی تا نقطه نهایی در قالب ۵ مرحله شامل انقلاب اسلامی، استقرار نظام اسلامی، تحقق حکومت اسلامی، تحقق جامعه اسلامی و نهایتا تحقق تمدن نوین اسلامی مشخص کردند.

دکتر ثقفی با بیان اینکه رهبری در سالهای گذشته به کرات بر موضوع تمدن نوین اسلامی اشاره کرده‌اند، افزود: بسیار متاسفیم که بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی هنوز الگوی انقلاب اسلامی به اهداف خود نرسیده است و به عنوان یک الگو در سطح دانشگاهها و در بین مردم مطرح نشده است.

رئیس دانشگاه شاهد با بیان اینکه ما جامعه‌ای می‌خواهیم که آرزوهای بزرگ اسلامی در آن محقق شود گفت: با این حال هیچ تعریف دقیق عملیاتی جهت تحقق اهداف بزرگ اسلامی برای بشریت تعریف نشده است؛ البته این کار نخبگان و فرهیختگان در دانشگاه ها است که اکنون دانشگاه شاهد به خاطر احساس تکلیف در این راستا ورود کرده است.

951110Neicc002.jpg


ایشان با بیان اینکه امیدواریم با برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی در دانشگاه شاهد بتوانیم به صورت عملیاتی سازوکاری برای وارد کردن این موضوع به صحنه جامعه فراهم کنیم، اضافه کرد: امروز مهمترین موضوع تحقیقی و عملیاتی، تبیین موضوع تمدن نوین اسلامی است. رئیس دانشگاه شاهد با اشاره به اینکه هدفگذاری روشن و صریحی در مورد موضوع انقلاب اسلامی صورت نگرفته و فقط به کلیات اشاره شده است، بیان کرد: دستورالعملی وجود ندارد که مردم نیز در این عرصه نقش ایفا کنند و در واقع هر کسی براساس ظن خودش به موضوعات ورود پیدا می‌کند.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش تمدن نوین اسلامی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی جامعه‌ای است که تحقق آرمانها، اهداف و آرزوهای بزرگی اسلامی در آن مورد نظر است، بیان کرد: بعد از تحقق نظام اسلامی باید تحقق دولت اسلامی صورت گیرد تا این دولت زمینه به وجود آمدن جامعه اسلامی را فراهم سازد. واقعیت این است که با قرار گرفتن جوامع اسلامی در کنار یکدیگر تمدن اسلامی شکل می‌گیرد.

ایشان در ادامه به بیان ویژگی های جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: چنین جامعه ای با تقوا، دارای اخلاق، معنویت، پرهیزکاری و عدالت است و عزت ملی در چنین جامعه ای وجود دارد. در جامعه ای متاثر از تمدن نوین اسلامی پیشرفتهای همه جانبه علمی، سیاسی و فرهنگی شکل می‌گیرد. در واقع چنین جامعه‌ای بدون رکود توقف و در حال پیشرفتهای دائمی است. در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی رفاه مادی به معنای تامین سلامت، رونق اقتصادی، رواج تولید و همگانی شدن علم و فرهنگ و تحقیق است.

ایشان با بیان اینکه در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی نشانه‌های فقر رخت برمی بندد، تصریح کرد: در تمدن نوین اسلامی مراد از عدالت برخورداری همه از فرصت ها و حقوق یکسان برای پیشرفت است.در جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی آرمان انقلابی باید در جامعه جاری باشد، منظور از جاری بودن آرمان های انقلاب این است که میل به زندگی راحت و مرفه مردم را به سمت سازش کاری و تسلیم در برابر قدرت های جهانی و غفلت از توطئه های استکبار و بی اعتنایی به پیام جهانی انقلاب نکشاند.

951110Neicc003.jpg

دکتر ثقفی گفت: در نهایت جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی باید برخوردار از ارزش های اخلاقی و اسلامی باشد در واقع در چنین جامعه‌ای باید هم دنیا و هم آخرت مدنظر قرار بگیرد که در این صورت حیات طیبه و یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب زندگی گوارا فراهم می‌شود.

ایشان در ادامه برگزاری کرسی های نظریه‌پردازی را از اهداف برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: تاسیس کرسی های نظریه‌پردازی نقطه آغازین است تا براساس نظریه‌ های ارائه شده روشهای بهتر زندگی کردن در اختیار مردم و مسئولان قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه شاهد بیان داشت: مقدمات و مجوزهای لازم برای برگزاری کرسی های نظریه‌پردازی اخذ شده که بعد از برگزاری دومین همایش تمدن نوین اسلامی سازوکار آن اعلام می‌شود.

دکتر ثقفی با اشاره به فعالیت کمیته‌ای تحت عنوان مطالعات انقلاب اسلامی در وزارت علوم ذیل مسئولیت این دانشگاه تصریح کرد: با راه‌اندازی این کمیته دوره‌های دکتری مطالعات انقلاب اسلامی در ۴گرایش از جمله بیداری اسلامی، جمهوری اسلامی و کارکردهای آن در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی و آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی در دانشگاه شاهد راه‌اندازی شده است و دانشجویان دکتری که این دوره ها را می‌گذرانند در زمینه نظریه‌پردازی ورود پیدا می‌کنند.

 

در ادامه ی این نشست خانم دکتر کیاسالاری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و رئیس دومین همایش تمدن نوین اسلامی دانشگاه در خصوص این همایش گفت: این هدف بزرگ که در جامعه ما تبیین شده به عنوان یک نیاز دینی , ملی و .. و عمل به منویات مقام معظم رهبری است قبل از هر چیز باید اجزای آن را تعریف کنیم تا جامعه هدف نهایی خود را بشناسد .

951110Neicc004.jpg


دکترکیاسالاری افزود: دانشگاه شاهد به عنوان یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی تاسیس شده براساس فرمان حضرت امام (ره)، خود را ملزم به پیشرو بودن در تبیین تمدن نوین اسلامی می داند و در این راستا به دستور ریاست دانشگاه در سال ۹۳ اولین اقدامات با  نشست هایی از اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف و تشکیل شورای سیاست گذاری انجام شد .

ایشان گفت : نتیجه نشست های مختلف، برگزاری اولین همایش تمدن نوین اسلامی در مهر ماه ۹۴ با محوریت چیستی , چرایی و چگونگی بود. همایش مهر ۹۴ یک نقطه اولیه برای شروع کار بود و در این همایش ضرورت شروع کار کردن در این زمینه را اعلام کردیم و برای انجام این کار دبیر خانه دائمی در دانشگاه شاهد تاسیس شد تا پیگیر این مساله باشد و کمیسیون هایی در این دبیرخانه تشکیل شد تا مسائل مختلف را بررسی کند .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شاهد افزود: قدم بعدی برگزاری همایش دوم است که قراراست اسفند ماه برگزار شود و ما ضمن تقدیر و تشکر از همه اندیشمندانی که تا به حال با ما همکاری کرده اند از همه کسانی که نسبت به فرهنگ و دین این کشور اهمیت قائلند دعوت به همکاری می کنیم .

951110Neicc005.jpg

دکتر  فرزاد جهان بین رییس دبیر خانه  و دبیر علمی  دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی در ادامه این جلسه به بیان سخنان خود پرداخت. ایشان ضمن تشکر از حضور همه خب​رنگاران حاضر در جلسه و گرامیداشت ایام الله دهه فجر بیان داشت: دومین همایش ذیل هفته علمی تمدن نوین اسلامی و در تاریخ ۴ و ۵ اسفند ماه در دانشگاه شاهد برگزار می گردد. ایشان کمیسون های همایش را معرفی کرد و گفت : محور های همایش در قالب کمیسیون های مختلف بررسی می شوند. که این محورها عبارتند از ۱)معناشناسی تمدن نوین اسلامی ۲)سبک زندگی اسلامی ۳)دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی ۴)الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تمدن نوین اسلامی ۵)علوم انسانی اسلامی ۶)نظام سازی وتمدن نوین اسلامی ۷)جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی ۸)جایگاه و نقش علم در تمدن نوین اسلامی

و کمیسیون ها نیز به شرح ذیل می باشد:

 ۱) کمیسیون مباحث بنیادین ۲) اقتصادی ۳) سیاسی۴) آینده پژوهی ۵) تعلیم و تربیت ۶) دفاع و امنیت ۷) طب وسلامت ۸) فرهنگی و اجتماعی ۹) علم و فناوری ۱۰) هنر و معماری۱۱) مدیریت و حکمرانی ۱۲) حقوق

دبیر علمی همایش ملی تمدن نوین اسلامی در ادامه بیان داشت: غایت این کار سازماندهی کرسی های نظریه پژوهی و پرورش نیروهای نخبه در این زمینه و سرازیر شدن این نخبگان در جامعه علمی است. ما نشست های مختلفی برگزار کردیم که یکی از این نشست های کار آمد با حضور حضرت آیت الله علامه مصباح یزی بود که ایشان به ۱۰ سوال اساسی در خصوص موضوع ارائه شد و ایشان نظراتشان را اعلام فرمودند. همچنین کمیسیون آینده پژوهی ما ۴ نشست با موضوعات نظام مسائل تمدن اسلامی , نقش و روش های آینده پژوهی , نشست نقش محیط تمدنی در تمدن اسلامی و سناریوهای رابطه تمدن و هویت برگزار کرده است .

رئیس دبیرخانه دائمی همایش تمدن نوین اسلامی دانشگاه شاهد در مورد مقالات گفت:۲۰۹  مقاله کامل در مدت که اعلام فراخوان پذیرفته شد که پس از بررسی کمیسیون ها نتیجه را ۲۰ بهمن اعلام می کنیم از میان این مقالات ۶۵ مقاله مربوط به مباحث بنیادین , ۳۳ مقاله مربوط به تعلیم و تربیت , ۳۶ مقاله فرهنگی اجتماعی , ۱۷ مقاله سیاسی , ۱۲ مقاله هنر و معماری , ۱۳ مقاله آینده پژوهی , ۱۴ مقاله مدیریت و حکمرانی و ۷ مقاله مربوط به طب و سلامت است .

دکترجهان بین افزود: استقبال از همایش فوق چیزی بود که تصور آن را داشتیم این نشان می دهد جامعه علمی ما نسبت به  موضوع تمدن نوین اسلامی دغدغه مند است .

دبیر علمی همایش در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد اینکه آیا مقاله سفارشی داشته اید و اینکه چه تعداد می باشد گفت: تعداد مقالات سفارشی ما ۱۰ عدد می باشد و ما مفتخر هستیم که این ۲۰۹ مقاله از طریق فراخوان به دست ما رسیده است.

دکترجهان بین در پایان سخنان خود گفت: برای حضور همگان در همایش استقبال می کنیم. کسانی که تمایل به حضور دارند تا ۲۰ بهمن ماه می توانند از طریق  وب سایت همایش به نشانیwww.neicc.ir  ثبت نام کنند ضمن اینکه اخبار همایش را نیز می توانید از طریق این وبسایت دنبال کنید .

951110Neicc006.jpg

​گفتنی است دومین همایش تمدن نوین اسلامی با حمایت ( نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، جهاد دانشگاهی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، مرکز پژوهش های علوم انسانی و اسلامی صدرا، پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، دانشگاه باقر العلوم(ع)، دانشگاه سوره، دانشگاه دفاع ملی و…) برگزار می گردد.

فراخوان دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی (چیستی، چرایی و چگونگی) از خرداد ماه سال ۱۳۹۵ آغاز و مهلت ارسال چکیده مقالات ۱۲ مهرماه و آخرین مهلت ارسال مقالات کامل ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ بوده و اختتامیه همایش ۵ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ در دانشگاه شاهد برگزار می گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت همایش به نشانی الکترونیکی  www.neicc.ir​ مراجعه نمایید.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.