علوم انسانی وارداتی سدّ آرمان های امام (ره) است

به گزارش جبهه روشنفکری به نقل از شبستان، فرزاد جهان بین، دبیر شورای سیاستگذاری کنگره علوم انسانی اسلامی با اشاره به نگاه حضرت امام خمینی (ره) به بحث تحول علوم انسانی اظهار کرد: حضرت امام (ره) هدف نهایی انقلاب اسلامی را شکل گیری تمدن اسلامی می دانند و مطرح می کنند که ما انقلاب نکردیم که رژیمی برود و رژیم دیگری بیاید بلکه ما به دنبال نشر توحید در جهان هستیم.

وی با بیان اینکه سخنانی از این دست به کرات از بنیانگذار انقلاب اسلامی نقل شده است، افزود: با توجه به این سخنان در این زمینه اهمیت حوزه و دانشگاه مطرح می شود به دلیل اینکه این دو نهاد بیشترین توجه امام را به خود معطوف داشته و موتور اصلی پیشرفت کشور هستند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای اینکه ما بتوانیم رشد کرده و از وابستگی دور شویم و از خام فروشی نفت و درآمد نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم، همکاری حوزه و دانشگاه را نیازمندیم که لازمه آن رشد علمی و افزایش دستاوردهای علمی کشور است اما از جهت دیگر مسئله تحول علوم انسانی در دانشگاه مطرح است که نباید از این موضوع غافل بود.

دبیر شورای سیاستگذاری کنگره علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه در بحث تحول علوم انسانی چند نکته مهم مدنظر است، تصریح کرد: استاد و دانشجو باید فکرشان، طوری باشد که منطبق بر آن افق و آرمان های بلند اسلامی و انقلاب اسلامی استوار باشد اما نکته مهم در این زمینه بحث اعتمادبنفس، باور به داشته های خود و پرهیز از تقلید است.

وی تاکید کرد: حضرت امام (ره) معتقد بودند افرادی که اعتمادبنفس ندارند یا غربزده و لیبرال اند، عامل هلاکت کشور هستند.

جهان بین در ادامه سخنان خود ابراز کرد: اما از جهت دیگر بحث نرم افزار در اداره کشور مطرح می شود که در قالب نظام های مدیریتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و …. خود را نشان می دهد و طبیعتا علوم انسانی غربی است که وابستگی ما را به غرب تشدید کرده و موجب تسلط غرب و استکبار بر کشور می شود که این مسئله از نظر حضرت امام (ره) مذموم و ناپسند است.

این استاد دانشگاه اذعان کرد: بنابراین، باید به سمتی برویم که علوم انسانی رشد حقیقی داشته باشد نه صوری، در حقیقت پیشرفت کشور موجب اعتلای کلمه ملت می شود.

وی یادآور شد: در بحث حوزه نیز حضرت امام خمینی (ره) معتقد بودند این نهاد علمی نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته و اگر حوزه و نهادهای دینی نبودند، انقلاب به فرجام نمی رسید. از سوی دیگر رهبری فکری مردم را در واقع حوزه بر عهده داشت اما این نهاد علمی در ادامه، باید با درک شرایط امروز تلاش کنند فقهی متناسب با اقتضائات زمان و مکان ارایه کرد.

جهان بین در ادامه بیان کرد: بنابراین بحث فقه سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فقه های مضاف مهم و حیاتی بوده و اگر تغییر و تحول علوم از دانشگاه و حوزه اتفاق نیفتد، به احتمال بسیار نظام جمهوری اسلامی ایران نمی تواند به آرمان های اصلی خود برسد.

دبیر شورای سیاستگذاری کنگره علوم انسانی اسلامی با تاکید بر اینکه حضرت امام (ره) هم از متحجران می نالیدند و هم از لیبرال های غربزده، ابراز کرد: امروز متاسفانه برخی از افراد به طور پیوسته از تحجر سخن می گویند اما از سرسپرده های غربی بدتر هستند. این دو قشر یعنی هم لیبرال های غرب زده و هم متحجران دو نمونه بارز از افرادی هستند که اندیشه ها را تحریف می کنند.

وی در ادامه بیان کرد: اینجاست که بحث حوزه و انقلابی بودن آن مطرح می شود؛ در واقع حوزه باید نظام اسلامی را از خود بداند به دلیل آنکه همان طور که حوزه به انقلاب خدمت کرده، انقلاب نیز به حوزه خدمت کرده است و معارفی که امروز از ناحیه حوزه منتشر می شود یا وضعیت طلاب در دوران پس از انقلاب، بی نظیر است چرا که پیش از انقلاب کتاب درست درمان مرتبط با معارف وجود نداشت اما امروز صدها و هزارها پژوهش، کتاب و سایت های مختلف موجود است به نحوی که افراد به راحتی می توانند به این منابع مراجعه کنند.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: بنابراین، حوزه و دانشگاه باید در بحث تحول علوم انسانی با یکدیگر وحدت داشته باشند تا زمینه را برای رشد و پیشرفت کشور فراهم کنند.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.