دست برتر از آن امت اسلامی است،باید مراقب تفرقه بود

معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین گفت: وحدت حول محور ریسمان الهی و اشتراکات دینی تنها راه حل خنثی کردن توطئه های دشمنان اسلام  و پیروزی مقاومت ملل اسلامی است .

 فرزاد جهان بین معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) دوشنبه شب ۲ بهمن ماه در مراسم جشن آغاز ولایت امام زمان (عج) در جمع دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)گفت: زمانی بود که امریکا به عنوان ابر قدرت جهانی همچون فرعون ذکر شده در آیه  ۴ سوره قصص هر کاری را اراده می کرد انجام می داد اما شرایط امروز فرق کرده و با حرکت های انجام شده جهان اسلام در بهترین موقعیت خویش از لحاظ قیام بر علیه طاغوت ها به سر می برد که باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد تا شاهد تشکیل امت واحد اسلامی بر مبنای اصول اسلامی و الهی باشیم.

جهان بین گفت: مروری بر تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی قبل از وقوع انقلاب اسلامی در ایران حاکی از این است که امریکا در ایران هر کاری که می خواست انجام می داد و کسی هم به سیاست های استعماری مستکبرین اعتراض نمی کرد.

وی افزود: در برهه ای از تاریخ، ایران از نقاط مختلفی دچار مشکل شده بود به نحوی که تا می خواستیم حرکتی انجام دهیم از جنبه های مختلفی مورد هجوم و هجمه قرار می گرفتیم.

معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: آرمان استکبار ستیزی که جمهوری اسلامی در پیش گرفته برای غربیان خوشایند نبوده و آنها سعی کرده اند از طریق شیوه های مختلف از جمله ترور شخصیت های مهم سیاسی و علمی، ایران را از رسیدن به قله های رفیع علم و دانش بازدارند.

مدرس دانشگاه گفت: بمب گزاری در محل دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان، شهادت دکتر مفتح، رجایی، شهید مطهری و ۱۷ هزار شهدای ترور همه نشانگر   اوج کینه دشمنان خارجی و منافقان داخلی است.

جهان بین با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه های مختلف علمی گفت: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با توسعه پایه های علمی خویش به درجه ای از پیشرفت رسیده که از لحاظ توسعه علمی رتبه ۱۶ جهان، در صنعت هوا و فضا رتبه ۸، در انرژی هسته ای رتبه ۵ و در پزشکی و تکنولوژی نانو جزو کشورهای برتر جهان محسوب می شود.

وی گفت: زمانی در تاریخ ایران وجود داشت که ابرقدرت های بزرگ در معادلات سیاسی به ایران با دیده حقارت می نگریستند ولی امروزه با پیشرفت های چشمگیر ایران در رشته های مختلف علمی و جایگاه سیاسی ایران،  به جایگاهی رسیده ایم که کشوری مثل آمریکا که داعیه حکومت بر جهان را دارد پیشنهاد مذاکره مستقیم می دهد که این امر نشان دهنده اهمیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه معادلات بین المللی و منطقه ای است.

وی افزود: کشوری را که زمانی نمی خواستند سر به تنش باشد امروز به دغدغه اول ابرقدرت ها تبدیل شده و سعی می کنند تا به طرق مختلف با آن وارد مذاکره شوند.

جهان بین با اشاره به اوضاع کشورهای منطقه گفت: آمریکا بعد از مذاکرات کمپ دیوید۲ میلیارد دلار به طور مستقیم کمک مالی به مصر می داد و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از مصر به عنوان گنج تمام نشدنی اسرائیل نام برده بود ولی امروزه شاهد هستیم که با وقوع بیداری اسلامی،معادلات به ضرر آنها به هم ریخته است.

قضایای تونس ، عراق، افغانستان و… همه و همه به ضرر جریان استکبار پیش می رود طوری که نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کرده اند که ابر قدرتی امریکا تا ۲۰۳۰ با چالش جدی مواجه خواهد شد.

وی افزود: در چنین شرایطی طرح مسائل قومی و مذهبی برای جلوگیری از این پیشرفت و رجعت به زمان تسلط مستکبرین می باشد.

وی خطاب به دانشجویان غیر ایرانی گفت: در حال حاضر، بحث شیعه و سنی از بحث های فرعی امت اسلامی محسوب شده و عده ای سعی می کنند تا از این حربه برای درهم شکستن صفوف مقاومت اسلامی در سراسر کشورهای اسلامی استفاده کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در نقد این نگاه گفت: زمانی که امام راحل(ره) قیام خویش را آغاز کرد خیلی از افراد سعی کردند تا با عناوینی همچون انقلاب شیعی  این نهضت را از مسیر اصلی خارج کنند ولی امام فرمودند که نام این نهضت باید انقلاب اسلامی باشد تا همه مسلمانان در سراسر جهان از نعمت آن برخوردار شده و از زیر ظلم و ستم قدرت های استکباری و استعماری خارج شوند.

مدرس دانشگاه گفت: جریانات و افرادی که در همان زمان این حیله را به کار بردند هم اکنون با دامن زدن به بحث های شیعه و سنی و ایجاد اختلاف در بین شیعیان و برادران اهل سنت سعی می کنند تا با ایجاد دو دستگی و تفرقه در بین مسلمانان به اهداف ضد دینی و دشمنانه خویش دست یابند.

معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از وحدت حول محور ریسمان الهی و اشتراکات دینی به عنوان تنها راه خنثی کردن توطئه های دشمنان نام برد و با اشاره به بخشی از آیه  ۱۰۳ سوره آل عمران«وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ:همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید»گفت: در برهه زمانی حاضر که حرکت های امیدوار کننده ای در عرصه های سیاسی و اجتماعی منطقه به وقوع پیوسته باید با درک شرایط و پرهیز از هر گونه اختلافات مذهبی و قومی دست در دست یکدیگر در جهت پیروزی مقاومت ملل اسلامی تلاش نماییم چرا که  مطابق آیه ۴۶ سوره انفال«وَأَطِیعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ: و از خدا و پیامبرش اطاعت کنید و با هم نزاع مکنید که سست‏شوید و مهابت‏شما از بین برود و صبر کنید که خدا با شکیبایان است» درگیری و نزاع مسلمین با یکدیگر از جمله عوامل شکست محسوب می شود.

مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی بحث فرقه و مذهب نیست بلکه تمام توطئه های دشمنان بر این است تا از اسلام و مسلمانی چیزی باقی نماند و همگان باید متوجه باشند که به هر تدبیری باید با این سیاست اختلاف افکنانه دشمن مبارزه نمایند.

جهان بین در پیش گرفتن سلوک رفتار اسلامی در برخورد با یکدیگر و رفق و مدارای اسلامی را از جمله راهکارهای مبارزه با توطئه های تفرقه افکنانه دشمنان نام برد و گفت: باید اخلاق و رفتار مسلمانان از فرقه ها و گروه های مختلف به گونه ای باشد که دشمنان را در پیش برد اهداف خود با یاس و دلسردی مواجه کند.

معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با اشاره به جریان درگیری زبانی بین یاران علی بن ابی طالب و سربازان سپاه معاویه در جنگ صفین به جمله ای از آن حضرت اشاره کرد و گفت: حضرت علی (ع) فرمودند من کراهت دارم از اینکه شما زبان به دشنام باز کنید بلکه دوست می دارم که شما اهل تبیین باشید.

مدرس دانشگاه متذکر شد: تنها راه به انزوا کشیدن تکفیری ها و خنثی کردن توطئه دشمنان در عمل به فرامین قرآن در پرهیز از اختلاف و کینه است البته بدیهی است که بحث و گفتگو و مذاکره سازنده برای تبیین حقیقت همیشه ضروری خواهد بود.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.