جزئیات برنامه نشستهای هفته تمدن نوین اسلامی/ افتتاحیه در قم، اختتامیه در تهران

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه؛ نشست هفته علمی تمدن نوین اسلامی صبح امروز چهارشنبه ۲۵ آذرماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدناصر سقای بی ریا رئیس شورای علمی تمدن نوین اسلامی و فرزاد جهان بین، مدیر هفته علمی تمدن نوین اسلامی در مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.

دکتر فرزاد جهان بین، مدیر هفته علمی تمدن اسلامی در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: اگر بتوانیم تعریف روشن از تمدن نوین اسلامی به عنوان چشم انداز ارائه کنیم باید در امر سیاستگذاری ها موثر باشد. ما روش پس نگری داریم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ ما باید مطلوب خود را مشخص کنیم و اکنون را مدیریت کنیم تا در دراز مدت به نتیجه مطلوب برسیم. ما باید به یک نتیجه نهایی برسیم که داریم به کجا می رویم.

وی با اشاره به مسئله زنان و چالش هایی که در این زمینه وجود دارد، گفت: حضرت امام(ره) در خصوص زنان اشاره کرده اند که باید شان اجتماعی آنان را جدی بگیریم و نباید در این خصوص بی توجهی صورت گیرد. البته برای آنان هم شان اجتماعی و هم بحث خانواده مطرح شده است که باید هر دو موضوع مورد توجه قرار گیرد تا از این آرمان تصویر روشنی ارائه کنیم.

وی افزود: توجه به تمدن نوین اسلامی بحث تشریفاتی نیست، باید هدفمان را دقیق مشخص کنیم به عنوان مثال در کشور مالزی وقتی بحثی مطرح می شود همه افراد در زمینه آن بحث قرار می گیرند که چه کارهایی را باید انجام دهند. ما هم باید هدف و نقش افراد، استادان، نخبه ها و دیگر افراد را مشخص کنیم و در این خصوص باید برخورد علمی صورت گیرد نه سیاسی.

جهان‌بین با یادآوری اینکه ۲۴ پیش نشست تاکنون در زمینه هفته تمدن نوین اسلامی برگزار شده است، تاکید کرد: هر یک دانشگاه هایی که در همین زمینه همکاری با ما دارند، متعهد شده‌اند یک فصلنامه به این موضوع اختصاص داده و مقالات هفته را در فصلنامه‌های خود منتشر کنند. در این هفته، تجربه جدیدی را می‌خواهیم رقم بزنیم که در این راستا ۱۴ مرکز علمی و پژوهشی با یکدیگر همکاری خواهند داشت.

مدیر هفته علمی تمدن نوین اسلامی با اشاره به اینکه ۷۵ مقاله به دبیرخانه هفته علمی تمدن نوین اسلامی ارسال شده است، تصریح کرد: از این میان ۱۵ مقاله رد شده و ۶۰ مقاله در سطوح علمی پژوهشی، علمی ترویجی و علمی تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند که در مراسم افتتاحیه این هفته علمی به ۱۰ نفر از صاحبان مقالات برتر جوایزی اهدا می شود.

جهان بین با اشاره به برنامه های هفته علمی تمدن نوین اسلامی گفت: مراسم افتتاحیه ساعت ۸:۳۰ صبح دوشنبه ۳۰ آذرماه در مسجد مقدس جمکران، ساختمان امام خمینی(ره)، سالن اجتماعات با حضور احتمالی آیت الله اراکی و با حضور حجت الاسلام رحیمیان، موسی نجفی برپا می شود.

وی افزود: همچنین ۳۰ آذرماه کمیسیون آینده پژوهی تمدن نوین اسلامی ۸:۳۰ صبح در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در قزوین، ۳۰ آذرماه کمیسیون سیر تکوین تمدن نوین اسلامی ۸ صبح در دانشگاه عالی دفاع ملی سالن اجتماعات دانشگاه، اول دی ماه نشست تمدن نوین اسلامی ۸ صبح در دانشگاه شاهد سالن جلسات سازمان مرکزی، اول دی ماه نشست کمیسیون مطالعات تمدنی و تمدن شناسی ۸ صبح در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی (سالن همایش های بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی)، اول دی ماه نشست کمیسیون چیستی و ماهیت تمدن نوین اسلامی ۸ صبح در پژوهشگاه علوم و معارف اسلامی، سالن جلسات دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

جهان بین در پایان سخنانش در اعلام ریزبرنامه های هفته علمی تمدن نوین اسلامی تصریح کرد: دوم دی ماه نشست کمیسیون مبانی نظری تمدن نوین اسلامی ۸:۳۰ صبح در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سالن جلسات سازمان مرکزی، پنج دی ماه نشست کمیسیون ظرفیتهای موجود برای تمدن سازی نوین اسلامی ۸ صبح موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) سالن جلسات با حضور آیت الله مصباح یزدی، ششم دی ماه نشست تمدن نوین اسلامی ساعت ۱۵ خبرگزاری فارس، هفتم دی ماه نشست تمدن نوین اسلامی ساعت ۱۴ دانشگاه شیراز، هفتم دی ماه ساعت ۸:۳۰ مراسم اختتامیه هفته علمی تمدن نوین اسلامی در دانشگاه علامه طباطبایی، سالن اجتماعات دانشکده مدیریت و حسابداری با حضور آیت الله هاشمی شاهرودی برپا می شود.

f8w7_جدول.jpg

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.