آغاز هفته علمی تمدن نوین اسلامی از ۳۰ آذر

فرزاد جهان‌بین مدیر هفته علمی تمدن نوین اسلامی و دبیر شورای سیاستگذاری کنگره علوم انسانی اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس درباره هفته تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی ایران «نه شرقی و نه غربی» بود و براین اساس توانست نظمی نوین ایجاد کند.

وی در ادامه افزود: هدف نهایی انقلاب دستیابی به تمدن اسلامی به صورت یک زنجیره مستمر و منطقی نظیر سایر تمدن‌ها است، این تمدن نیز مانند سایر تمدن‌ها از یک نقطه گرفته و نهایتا به عینیت رسیده و اینک در مرحله دولت اسلامی است که در این مرحله می باید روش و منش اسلامی شود و بعد از آن مرحله شکل گیری جامعه الگو را داریم که این الگو تکثیر خواهد شد.

جهان‌بین با اشاره به موانع و مشکلاتی که در مسیر رسیدن انقلاب به تمدن نوین اسلامی وجود دارد، یادآور شد: خود تأمل در مفهوم تمدن اسلامی، ابعاد و مراحل آن مسئله جدی است بنابراین هفته علمی تمدن اسلامی (۳۰ آذر تا ۷ دی ماه) از سوی مرکز علوم انسانی اسلامی صدرا و با همکاری جمعی از مراکز حوزوی و دانشگاهی نامگذاری شد تا موضوع جدی‌تر دنبال شده و پیرامون آن مباحث متنوع مطرح شود.

وی در ادامه افزود: در ایران اشکال مختلفی برای بزرگداشت روزها و افراد وجود دارد منتها بزرگداشت هفته به این معنا در کشور ما متداول نیست، ما در این هفته افتتاحیه را در مسجد مقدس جمکران و اختتامیه را در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهیم کرد.

استاد دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین همچنین اظهار داشت: اعطای جایزه مقالات برتر نیز در یکی از روزهای این هفته صورت می‌گیرد، همچنین مراسم‌های این هفته در تهران، قم، مشهد و قزوین برگزار خواهد شد که در برخی شهرها به صورت نیم‌روزه و برخی شهرها یک روزه است، البته مقدماتی هم فراهم است تا سایر شهرها که علاقه‌مند باشند در آنجا نیز همایش داشته باشیم.

وی درباره برخی دانشگاه‌های همکار گفت: دانشگاه دفاع ملی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در قم و بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در مشهد مقدس برخی مراکز همکار ما هستند.

جهان‌بین درباره وضعیت مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش تمدن نوین اسلامی گفت: در حال حاضر ۸۰ مقاله به کمیسیون رسیده که اینها در شش کمیسیون در حال بررسی است و از هر یک ۴ مقاله برتر انتخاب و در همایش‌های هفته تمدن نوین اسلامی ارائه و قرائت خواهند شد.

جزئیات مراسم‌های هفته تمدن نوین اسلامی به زودی اعلام خواهد شد.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.