نتیجه خوش‌باوری به آمریکا در برجام منجر به تکرار الجزایر می‌شود

فرزاد جهان‌بین استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و پژوهشگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به لزوم هوشیاری ایران برای جلوگیری از تبدیل برجام به بیانیه الجزایر اظهار داشت: ما در ارتباط با آمریکا در دورانی که به‌صورت جدی ایران و آمریکا با یکدیگر ارتباط داشتند، تجارب متعددی را پشت سر گذاشتیم.

جهان‌بین با اشاره به این تجارب در دوره مرحوم مصدق تصریح کرد: در زمان ملی شدن صنعت نفت و در دورانی که انگلیس تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال می‌کرد و حتی کشورمان را به حمله نظامی تهدید کرده و ناوگانش را در خلیج‌فارس آورده بود مشکلات عدیده‌ای در کشور ایجاد شد که مصدق برای برون‌رفت از این شرایط تلاش کرد به آمریکا نزدیک شود.

این پژوهشگر مسائل سیاسی بابیان اینکه آن زمان آمریکا به دلیل قضایای نفت شمال ذهنیت خوبی برای مردم ایران ایجاد کرده بود، افزود: این ذهنیت باعث شد که مصدق نیز به آمریکا روی بیاورد اما متأسفانه آمریکا علی‌رغم وعده کمک به ایران از این کار سر باز زد و حتی رهبری کودتای ۲۸ مرداد را نیز به عهده گرفت و یک ماه بعد با بازگشت مجدد شاه مبالغ هنگفتی را که قرار بود به مصدق بدهد، به شاه داد.

وی ادامه داد: نمونه‌ای دیگر از نوع ارتباط ایران و آمریکا بیانیه الجزایر است که درباره تسخیر لانه جاسوسی و گروگان‌گیری در آن زمان بود که نهایتاً مقرر شد طرفین چهار اقدام را انجام دهند.

جهان‌بین تصریح کرد: طبق این بیانیه قرار بود اولاً آمریکا اموال بلوکه‌شده ایران را که ۱۲ میلیارد دلار بود آزاد کند، دوماً از شکایت علیه ایران در مجامع بین‌المللی صرف‌نظر کرده و سوماً در امور داخلی ایران مداخله نکند و ایران نیز در قبال این تعهدات متعهد شد گروگان‌های آمریکایی را تحویل دهد؛ اما پس از آزادی گروگان‌ها آمریکا تعهدات خود را عملیاتی نکرد و فقط دو میلیارد از ۱۲ میلیارد دلار را بازگرداند و حتی از ایران نیز شکایت و بخشی از اموال کشورمان را به‌عنوان خسارت برداشت کرد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به دخالت آمریکا به‌صورت آشکار در امور داخلی کشورمان باوجوداینکه ایران گروگان‌ها را آزادکرده بود، به مسئله اجرای برجام و لزوم توجه ایران به بدعهدی آمریکا پرداخت و گفت: آقای جوادی آملی گفتند اگر با دشمن دست می‌دهیم باید انگشت‌های خود را بشماریم که کم نشده باشد و این حکایت از مبنا بودن بی‌اعتمادی به دشمن است.

وی بابیان اینکه سازمان ملل و شورای امنیت در خدمت ظالم قرار دارد که برخورد دوگانه آن را مجدداً در دو قضیه تروریستی پاریس و ضاحیه مشاهده کردیم افزود: در جامعه بین‌المللی که انسان‌ها به درجه‌یک و درجه‌دو تقسیم می‌شوند باید مبنای رفتار خود را بر بی‌اعتمادی بگذاریم به‌ویژه در قبال کشوری همچون آمریکا که مدافع اسرائیل است.

جهان‌بین اظهار داشت: برجام نتیجه زحمات گروه مذاکره‌کننده بود ازاین‌رو نکاتی که رهبر معظم انقلاب درباره آن مطرح کردند و مصوبه مجلس و شورای امنیت باید به‌درستی انجام شود و اجرای دقیق آن مانع از بدعهدی آمریکا خواهد شد.

استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) یادآور شد: اگر قلب رآکتور اراک را قبل امضای قرارداد متقن بتون‌ریزی کنیم یعنی ما تعهد خود را انجام دادیم یا اگر از ۱۰ تن اورانیوم در حد ۳۰۰ کیلو نگه‌داریم چنانچه طرف مقابل تعهدات خود را انجام ندهد و اورانیوم موردنیاز ما را تأمین نکند، چه خواهیم کرد؟ بنابراین بندهای ۹ گانه‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند تضمین‌کننده اجرای برجام است.

وی افزود: اگر ما با خوش‌باوری و ساده‌لوحانه به آمریکا اعتماد کنیم، نتیجه آن تکرار الجزایر۲ و اعتماد مصدق به آمریکاست و اگر طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکند نتیجتاً دچار پشیمانی خواهیم شد.

انتهای پیام/

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.