گفت و گوی سیاسی(زنده) در رادیو گفت و گو :انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب حقوق بشری است

گفت و گوی سیاسی(زنده) در رادیو گفت و گو  موضوع تحلیلی بر استفاده دشمنان از شکاف بین نسلی در استحاله ماهیت انقلاب اسلامی

یکشنبه مورخ۹۴/۷/۹۴  ساعت ۱۷:۳۰ الی  19

متراکم شدن شکاف های بین نسلی باعث ناآرامی های اجتماعی می شود

عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی اظهار داشت: خطرناک ترین حالت زمانی است که شکاف ها روی هم متراکم شوند و اگر این شکاف ها فعال شوند، ممکن است به صورت ناآرامی های اجتماعی و یا حتی انقلاب خودش را نشان دهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع استفاده دشمن از شکاف بین نسلی برای استحاله ماهیت انقلاب اسلامی و با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسرو زارعی کارشناس مسائل فرهنگی و دکتر فرزاد جهان بین عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی و کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی روانه آنتن شد.

 

دکتر فرزاد جهان بین اظهار داشت: وقتی از کلمه شکاف بین نسلی استفاده می کنیم، در بحث جامعه شناسی سیاسی، شکاف، ناظر بر فاصله ای است که ممکن است ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی ادامه داد: به عنوان مثال شکاف ممکن است پارادایمی باشد و اساسا ذهنیت دو نسل متفاوت باشد و از نظر مبانی و رویکردها فاصله ای وجود داشته باشد که قابل پر کردن نباشد. گاهی این شکاف فعال است که در قالب اعتراض و اشکال دیگر خود نشان می دهد و ممکن است فعال هم نباشد که نقش آتش زیر خاکستر را عمل می کند که اگر شکاف دیگری هم رخ دهد، روی هم می آید باعث فعال شدن شکاف قبلی نیز می شود مانند شکاف اقتصادی و طبقاتی و یا سیاسی.

وی اظهار داشت: خطرناک ترین حالت زمانی است که شکاف ها روی هم متراکم شوند و اگر این شکاف ها فعال شوند، ممکن است به صورت ناآرامی های اجتماعی و یا حتی انقلاب خودش را نشان دهد.

جهان بین به حالات دیگر فاصله بین نسلی اشاره کرد و بیان داشت: ممکن است این فاصله شکاف نباشد و تفاوتی صورت گرفته باشد، یعنی در مبانی مشترک باشند و رویکردهایشان هم سو باشد ولی در روش ها اختلاف نظر داشته باشند. 

این کارشناس مسائل فرهنگی به روایتی از پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: پیامبر فرموده اند، فرزندانتان برای زمانی غیر از زمان خودتان تربیت کنید زیرا در زمانی غیر از زمان شما زیست می کنند. 

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین خسرو زارعی تصریح کرد: دشمنان از فاصله و شکاف موجود بین نسل ها می خواهد استفاده کنند و فرهنگ را دچار استحاله کنند. 

وی خاطرنشان کرد: تقابل استکبار جهانی در سه دهه گذشته همیشه وجود داشته است ولی در دهه نخست انقلاب در حوزه نظامی بوده است که به شکل جنگ و کودتا و ترور بروز کرد. وقتی در این عرصه نا موفق بودند، به عقاید ما حمله ور شدند و سعی در ایجاد شکاف کردند.

وی درباره چگونگی ایجاد این شکاف اظهار داشت: آنها از طریق رسانه هایشان و جنگ نرم، شکاف نسلی را ایجاد کردند. بن مایه هر جامعه ریشه در ارزش های عقیدتی خودش دارد. اگر ارزش ها و عقیده هر جامعه ای را تضعیف کنید، آن جامعه از بین می رود و به همین دلیل دشمن افراد جامعه را از خودش بیگانه کرد.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: دشمن با گرفتن عقیده انسان ها، خودشان را بیگانه کرد؛ عقیده ما اسلام انقلابی است و دشمن می خواهد اسلام انقلابی را از ما بگیرد. 

وی به عملکرد دشمن در استحاله ارزش ها اشاره کرد و بیان داشت: دشمن می گوید من دین تو را قبول دارم ولی با آن قسمت هایی که با منافع استکباری در تضاد است، مخالفت می کند. 

وی به شکاف نسل اول و سوم اشاره کرد و گفت: یک زمانی می گفتند ۲۵ سال می کشد تا از یک نسل به نسل دیگری با تفکر متفاوت انتقال صورت بگیرد. زمانی در خانواده تمام مسائلی که پدر به فرزند می گفت، می آموخت ولی وقتی در سن ۲۵ سالگی می رسید، تفکرش تغییر می کرد و جامعه آن را تربیت می کرد.

حجت الاسلام والمسلمین زارعی عنوان داشت: در حال حاضر این تغییر تفکر و نسل به پنج سال رسیده است و کل تفکر تغییر می کند و حتی الان به جایی رسیده ایم که تفکر دو برادر که اختلاف سنی دو ساله دارند، با هم متفاوت است زیرا جامعه از نظر ارتباطی به گونه ای عمل می کند که افراد در خانواده تربیت را دریافت نمی کنند که این تربیت ارزش ها و عقایدی است که سینه به سینه به ما رسیده است

وی تصریح کرد: در حقیقت به جز خانواده برای تربیت فرزندان، کانون های دیگری در جامعه ایجاد شده است که نقش آنها در این امر موثرتر است. به عنوان مثال خانواده ها برای تامین اقتصادشان مجبور هستند زن و مرد با هم کار کنند و فرزندان عموما تک فرزندی هستند و نهایتا دو فرزند خواهند داشت. وقتی هر دو نفر کار می کنند فرزند را به مهدها می سپارند و مهدکودک فرهنگ دیگری را به فرزند می آموزد. 

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه شکاف و فاصله نسلی خیلی کم شده است، گفت: امروز اگر بچه ای به دنیا بیاید، با بچه ای که یک ماه دیگر متولد شود، تفاوت نسلی دارد.

در ادامه جهان بین عضو هیئت علمی دانشگاه امام خمینی اظهار داشت: ما جامعه را به مثابه یک کل در نظر می گیریم که افراد و موسسات و شبکه های ارتباطی وجود دارد و گروه بندی هایی در حالت طبیعی بین این افراد وجود دارد. 

وی تصریح کرد: شکاف زمانی غیر طبیعی می شود که آنقدر عمیق شود که این گروه ها دیگر نتوانند با هم تناجس و هم پوشانی داشته باشند.

وی با بیان اینکه درباره نسل، پنج تعریف وجود دارد، بیان داشت: آن تعریفی که بین جامعه شناس ها مطرح تر است، این است که نسل را به معنای دوره زندگی در نظر می گیرند یعنی بحث سن مورد توجه نیست. 

این کارشناس مسائل فرهنگی بیان داشت: فضای تربیتی ما یک فضای تربیتی باز است؛ یک زمانی در خانه همه یک نوع فکر می کردند ولی الان اینگونه نیست. امروزه با توجه به اینترنت و فضای مجازی، شاهد یک دنیای به هم فشرده از نظر زمان و مکان هستیم. 

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.