تهدیدزدایی در بیرون و اصلاح ساختاری در درون؛ مقدمه فتح بدر و خیبر

آنچه می خوانید گزارش اجمالی از سخنرانی است که در جمع نمازگزاران مسجد امام رضا(ع) قزوین در روز یکشنبه مورخ ۱۲ خرداد با موضوع چرا دکتر جلیلی؟ ایراد شده است.

برای پاسخ به این سوال که به چه کسی رای بدهیم باید ابتدا بپرسیم که در چه شرایطی هستیم و چه کسی در تراز این شرایط است.

انقلاب اسلامی ایران که در ۳۴ سال پیش به وقوع پیوست و دو قطب حاکم کمونیستی و لیبرال سرمایه داری را به چالش کشید، بنا بود که به اذعان دشمنان و براساس محاسبات مادی ظرف چند روز  و چند هفته و چند  سال از بین برود.  اما این انقلاب نه تنها از بین نرفته است بلکه ۳۴ سال در سایه مقاومت با تدبیر ایستاده  و امروز قدرت اول منطقه از حیث سیاسی وعلمی ویک الگوی تمام عیار از حیث گفتمان در منطقه وجهان اسلام است. در چنین شرایطی ، دشمنان بر روی نقاط ضعف ما در حوزه اقتصادی که ضعفی ساختاری است دست گذاشته اند وبنا دارند از این زاویه ، مارا وادار به تسلیم کنند.لذا اقتصاد نه دلیل رویارویی بلکه عرصه این رویارویی است.

طبیعتاً برای حل مشکلات وعبور از این مرحله باید سناریوهای متعدد را بیان ومورد ارزیابی قرار داد تا در این میان دیدگاه صحیح خود را بنماید و کاندیداهایی که از این دیدگاه منطقی و همه جانبه دفاع می کنند مشخص شود.حل مشکلات اقتصادی از دوسطح خارجی و داخلی قابل بررسی است. در سیاست خارجی ، ۳ سناریو مطرح است .

۱-    کوتاه آمدن از اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ؛

طبیعی است این سناریو می تواند مشکلات ما را به صورت موقت حل کند.چرا که مجدداً می توانیم نفت بفروشیم و ارز وارد کنیم و در سایه این درآمدهای ارزی مشکلات پنهان خواهد ماند،اما مشکل کماکان باقی است چرا که علت رفع نشده است. مضاف آنکه در سایر تحقق این سناریو ، ما با از دست دادن همه چیز، توان مقاومت را از دست خواهیم داد و قطعاً با تسلط برما از هیچ ضربه ای علیه ما فرو گذار نخواهند بود.

۲-    تنش زدایی به نام عملگرایی ؛

در این سناریو ما به شعارهای انقلاب و مبارزه با استکبار در قلبا باور داشته باشیم اما در عمل ببه جهت پرهیز از ایجاد تنش بیان نکنیم ومتناسب با آن اقدامی صورت ندهیم. در این فرض، این سوال مطرح است که آیا دشمنان  نیز کوتاه خواهند آمد  و آیا ما در زمان همین گفتمان شاهد تحریمها  و قرار گرفتن در محور شرارت نبودیم؟مضاف اینکه ما با موضع تدافعی جنگ را به  درون خانه  می کشانیم که به تعبیر علی(ع) در خطبه ۲۷ ، ذلت قطعی است.

۳-    تهدید زدایی بجای تنش زدایی که با بیشینه سازی قدرت فراهم می شود.

  سیاست اصولی حمله به جای دفاع وافزایش قدرت به منظور رفع تهدیداتی که مانع تحقق اهداف ملت ایران است موجب بیشینه سازی قدرت و رفع تهدید خواهد شد.

اما در داخل برای رفع مشکات اقتصادی ۲ نوع نگاه وجود دارد:

۱- رفع موقت و عاجل که بسیاری ازکاندیداها وعده آن را می دهند. این نگاه غیر واقع بینانه و غیر منطقی است.چرا که  حل مسائل بنیادین و ریشه دار  نیاز به زمان و اصلاحات اساسی دارد.

۲- نگاه کلان وجامع به  اقتصاد. تاکید دکتر جلیلی بر اصلاح ساختارهای اجرایی واقتصادی در همین زمینه قابل ارزیابی است. در این صورت ۳ مساله می باید مورد توجه قرار گیرد.

۱-    توجه به فرهنگ انقلاب اسلامی وشعارهایی چون قناعت ، ایثار و …. . طبیعتاً بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی ما در ریشه مباحث فرهنگی دارد وتنها با فرض تحقق دولتی که خود متعلق به این ارز شهاست ، می توان این مشکلات را حل کرد.

۲-    توجه به ظرفیتهای داخلی و آزاد سازی آنها و پرهیز از نگاه پیمانکاری.

۳-    اصلاحات ساختاری.

 علاوه بر این مسائل ، دکتر جلیلی فردی متواضع ، جدی وبی حاشیه و بدور از قدرت طلبی است.  واینها خصوصیتی است که ما امروز به آن نیاز داریم. تیم فکری واجرایی مومن ومتخصص  نیز که با ایشان همراهند ونیز خیل عظیم انسانهای متخصص ومومنی که حاضرند به ایشان وگفتمان ایشان یاری رسانند ، خود سرمایه بسیار بزرگی است.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.