راهپیمایی اربعین، نقطه ایجاد تامل در باره حقیقت اسلام است.

خبرگزاری شبستان: مهمترین پیامدی که راهپیمایی و تجمع مراسم روز اربعین در عراق خواهد داشت، این است که افکار عمومی دنیا نسبت به اسلام تغییر یافته و این حرکت داعش و جریان اسلام هراسی را می شوید و با خود می برد و به این ترتیب زمینه ساز هدایت می شود.

فرزاد جهان بین، کارشناس اندیشه سیاسی در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان بااشاره به اهمیت زیارت اربعین و گردهمایی میلیونی شیعیان در کربلای معلی و تهدیده های گروه تکفیری داعش، گفت: اساسا قیام امام حسین(ع) به منظور رشد فکری و معنوی مردم و مبارزه با نفاقی که در سایه جهل گسترش می یابد، بوده است. لذا اینکه مطابق با ادعیه ای که درخصوص فرج امام زمان(عج) وارد شده است، در این دوره، نفاق و اهلش ذلیل می شوند  نشان می دهد اقدام فرهنگی امام، بر اقدام سیاسی و نظامی ایشان، مقدم است.

وی تاکید کرد مهم است که اگر بخواهیم نفاق را از میان برداریم، باید بسترها و زمینه های آن را که مهمترین آن جهالت است، از بین ببریم و در ادامه اظهارکرد: در متون دینی، زیارت اربعین یکی از نشانه های مومن معرفی شده است و به عبارتی بزرگداشت زیارت اربعین و بزرگداشت کاری که امام حسین(ع) و خاندان ایشان کردند، موجب رشد جامعه دینی شده و باعث می شود جامعه به سمت عقلانیت و معنویت گرایش پیدا کند وبه همین دلیل توصیه به برگزاری مراسم اربعین شده است و در پی آن این تجمع عظیم که حرکتی اعجاب انگیز است، از جهات مختلف قابل ارزیابی و بررسی است.

 استادیار دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) عنوان کرد: بنی امیه به ویژه یزید پس از واقعه عاشورا تلاش کردند به هر نحوی شده نام امام حسین(ع) را از بین ببرند، اما پس از گذشت ۱۴۰۰ سال، نه تنها شوقی که مومنان اعم از شیعه و سنی نسبت به زیارت امام حسین(ع) و شخصیت ایشان دارند کم نشده بلکه سال به سال بیشتر شده و در راهپیمایی اربعین افزوده می شود، چرا که جنس ارتباط با آن حضرت، معمولی و دنیوی نیست و این اراده خداست که چنین صحنه های با عظمت و پر شکوهی آفریده شود و این مساله قطعا فضا را برای تامل و تفکر باز می کند.

 وی بیان کرد: در مقابل کشتارهای فراوان، پرده دری و قتل و غارت که داعشی های تکفیری انجام می دهند و تصاویر آن را در شبکه های اجتماعی وقیحانه منتشر می کنند تا دیگران را بترسانند و چهره ای هولناک از اسلام به نمایش بگذارند، حرکتی که در راهپیمایی های عظیم مراسم اربعین انجام می شود،  تصویری مسالمت آمیز از اسلام به جهان ارائه می دهد که در آن صحنه هایی از تحمل سختی ها برای رسیدن به این مراسم، و گذشتن از مال و جان توسط افرادی که میزبان اطعام زائران هستند، و تمهیدات لازم را برای مقدمات اکرام زوّار اندیشیده اند، به چشم می خورد.

 جهان بین تاکیدکرد: این اقدامات دقیقا نقطه مقابل آن نمایشی است که امروز تکفیری ها در دنیا به اجرا گذاشته اند و آمریکا و اسراییل آنها را حمایت می کنند و روی این پروژه مانور می دهند.

 وی ادامه داد: این فضای تضاد و تزاحم موجب می شود تا در چشم هر بیننده ای به ویژه خارج از جهان اسلام، فضای تاملی گشوده شود که به هر حال واقعیت اسلام چیست آیا اسلام منادی صلح و دوستی است یا خشونت و کشتار.

 این استاد دانشگاه تصریح کرد: گروه تروریستی داعش چهره ای که از اسلام ترسیم می کند، تصویری همراه با خشونت و خون است و به زعم خود گمان می کنند با این سبک می توانند دیگران را به آنچه می خواهند، فرا بخوانند اما حرکتی همچون تجمع و راهپیمایی مراسم اربعین،حقیقت اسلام را به روشنی برای دنیا ترسیم می کند و آنها با تدبر و تامل تشخیص خواهند داد اسلام چگونه دینی است. بنابراین حرکت های مسالمت آمیز و با پیامدهای روشنی از این دست، در روشنگری اساس دین اسلام و مبنای صلح آمیز آن نقش مهمی دارد و به همین دلیل تکفیری های تروریست را به خود حساس می کند.

 وی اضافه کرد: این تجمع که در میان خود پیر و جوان و زن و مرد و خردسال و بزرگسال را به همراه دارد و با عشق و سختی و شور و تنگنا همراه است، قطعا اذهان عمومی را با این سوال مواجه می کند که چرا تحمل این همه سختی و به خاطر چه کسی؟و این سوال می تواند آنها را به حقیقت حسین بن علی(ع) رهنمون شود و نشان دهد اقدامات تکفیری ها از جنس این باورهای روان به سمت کربلا نیست و این اجتماع موجب می شود تحقیق درباره حقیقت اسلام ازسوی مردم دنیا، تقویت شده مضاف بر اینکه چهره رحمانی و عاشقانه از این دین به جهان نشان می دهد.

 استادیار دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) یادآورشد: مهمترین پیامدی که راهپیمایی و تجمع مراسم روز اربعین در عراق خواهد داشت، این است که افکار عمومی دنیا نسبت به اسلام تغییر یافته و این حرکت داعش و جریان اسلام هراسی را می شوید و با خود می برد و به این ترتیب زمینه ساز هدایت خواهد شد.

پایان پیام/

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.