حضور دانشگاهها در انتخابات و خلق حماسه، نه دستوری بلکه از روی اعتقاد به حقیقت انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار معاونت فرهنگی ، دکترˈفرزاد جهان بینˈ، رئیس شورای هماهنگی فعالیتهای فرهنگی دانشگاههای استان قزوین ،عصر یکشنبه در نشست خبری که با هدف ارائه گزارش فعالیت های دانشگاه های استان در موضوع انتخابات برگزار شد افزود:شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه های استان یک سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و نمایندگانی از دانشگاه های بین المللی امام خمینی(ره)،پیام نور، آزاد اسلامی،علوم پزشکی،بسیج اساتید ، غیر انتفاعی و جامع علمی و کاربردی در آن عضویت دارند.

 وی اضافه کرد: این شورا در جایگاه هماهنگی  سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های مراکز آموزش عالی استان قرار دارد و طیف وسیعی از فعالیت های دانشگاه ها را مدیریت و برنامه ریزی می کند.

جهان بین با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری که دانشگاه ها را مبدا تمام تحول ها و موتور محرکه جامعه دانسته اند ادامه داد:باتوجه به نام گذاری امسال به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دانشگاه ها باید نقش و جایگاه خود را در تحقق حماسه سیاسی بخوبی ایفا کنند.

جهان بین افزود:ورود دانشگاه ها در فعالیت های انتخاباتی ناشی از عملکرد دستوری نیست بلکه آنها تنها به این علت که حیات واقعی و ادامه آن را مدیون انقلاب اسلامی هستند باید در جهت تحقق این گفتمان تلاش کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) سخنان مستدل ، مستند و بجا را از پیش شرط های مهم در قضایای سیاسی عنوان کرد و افزود:فضای دانشگاه ها فضای زنده ای است و باید تلاش کرد تا با ایجاد تضارب آرا برای تمام افکار و جریان ها زمینه مشارکت حداکثری مردم را برای روی کارآمدن فردی در حد قابلیت های نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران فراهم کرد.

وی در ادامه با اشاره به مهم ترین فعالیت های انتخاباتی دانشگاه های استان اظهار داشت:بسیج اساتید استان که بعنوان یکی از اعضای مهم این شورا رسالت خود را در ایجاد یک فضای معقول و منطقی قرار داده در این زمینه اقدام به برگزاری چندین نشست با موضوع انتخابات کرده است.

جهان بین افزود:دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز علاوه بر برگزاری ۴کرسی آزاد اندیشی از کاندیداها و نمایندگان آنها نیز برای حضور در برنامه ها و جلسات انتخاباتی دعوت کرده است.

وی افزود:دانشگاه پیام نور استان قزوین نیز در این راستا اقدام به ایجاد کافه انتخاباتی کرده است که آخرین مواضع جریانات مختلف از هر دیدگاهی در آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از راه اندازی سایت کرسی های آزاد اندیشی توسط جهاد دانشگاهی واحد استان خبر داد و افزود:این سایت علاوه بر انتشار اخبار برگزاری کرسی های آزاداندیشی فهرست اساتید و عناوین پیشنهادی موضوعات کرسی ها را نیز منعکس می کند.

جهان بین خاطرنشان کرد:در واحدهای دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان نیز ضمن برگزاری دو کرسی آزاد اندیشی مراسمی نیز با حضور معاون فرهنگی سازمان مرکزی این دانشگاه با موضوع انتخابات برگزار خواهد شد.

وی افزود:در همین راستا بسیج جامعه پزشکی استان نیز علاوه بر راه اندازی کارگروه هایی از اساتید و پزشکان، موضوع این دوره از همایش ˈاین عمارˈ را که با حضور رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی در در اوایل خردادماه برگزار می شود به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده است.

جهان بین در ادامه حضور چهار تن از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری را از جمله اقدامات انجام شده در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)ذکر کرد و افزود:یکی از ویژگی های این برنامه ها این بوده است که دراین جلسات دانشجویان برنامه های اعلام شده نامزدها را بصورت چالشی مورد نقد و بررسی قرار دادند.

وی از برگزاری چهار کرسی آزاد اندیشی در این دانشگاه خبر داد و افزود:این کرسی ها با موضوعات بایدها و نبایدهای رییس جمهور، مسائل اقتصادی کشور، نقد جریان انحرافی برگزار شده و در حال برگزاری است.

جهان بین خاطرنشان کرد:علاوه بر این گونه نشست ها در خوابگاه های دانشجویی استان نیز فضای مطلوبی از بحث ها و جلسات انتخاباتی در بین دانشجویان شکل گرفته است.

وی افزود:در این زمینه همچنین مطالبات و سوالات تخصصی دانشجویان از نامزدهای انتخابات در حال تنظیم است که تا اواخر اردیبهشت و یا اوایل خردادماه در قالب مجموعه مدونی تنظیم و برای پاسخ گویی به آنها ارائه می شود و نیز در اختیار مردم عزیز قرار خواهد گرفت تا به آنها در تصمیم گیری کمک نماید.

جهان بین با بیان اینکه برگزاری این برنامه ها باید جامعه را بسمت عقلانیت هدایت کند خاطرنشان کرد:باید صادقانه و با بررسی نقاط ضعف و قوت افراد و جریان ها زمینه رشد سیاسی را برای جامعه فراهم کرد.

جهان‌بین همچنین چاپ و توزیع هفته‌نامه دانشجویی انجمن اسلامی با عنوان «جهت» را از دیگر اقدامات انتخاباتی این دانشگاه برشمرد.

جهان‌بین همزمان شدن امتحانات با فعالیت‌های انتخاباتی را موجب تنگ شدن وقت اجرای برنامه‌های انتخاباتی منطقی و برنامه‌محور در دانشگاه‌ها دانست.

وی تصریح کرد: تجربه نشان می‌دهد دانشجویان قشری منطقی هستند و به همین دلیل باید شرایطی فراهم می‌شد تا آنان بتوانند در زمینه انتخابات فعالانه‌تر عمل کنند.

وی با تأکید بر لزوم هدایت جامعه به سمت عقلانیت در انتخاب فرد اصلح، ادامه داد: دانشگاهیان در تمام عرصه‌ها برای برگزاری انتخابات سالم حضور دارند و دانشگاه‌ها نیز نقش پشتیبانی و زمینه‌سازی برای اجرای بهتر برنامه‌ها را ایفا می‌کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: در همین راستا نامه‌ای برای اعلام آمادگی دانشگاهیان قزوین برای همکاری در برگزاری سالم انتخابات خطاب به شورای نگهبان در استان قزوین تهیه شده است.

جهان‌بین عنوان کرد: همچنین نامه‌ای به منظور درخواست از شورای نگهبان برای خودداری از تأثیرپذیری از فشارها در تأیید صلاحیت نامزدها در دست تهیه است که به امضای دانشجویان و استادان می‌رسد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کمرنگ بودن فعالیت های انتخاباتی در حوزه انتخابات شوراها در دانشگاه ها توضیح داد: با توجه به اینکه در این دانشگاه، دانشجویان غیربومی تحصیل می کنند و انتخابات شوراها نیز تا حدودی بومی است از این رو مانند انتخابات ریاست جمهوری به آن پرداخته نشده است که البته نباید از این انتخابات نیز غفلت شود و در فرصت بافی مانده باید روی معیارها اطلاع رسانی خوبی صورت گیرد.

جهان بین در پاسخ به سوالی در خصوص امکان فعالیت تشکل اصلاح طلبان در دانشگاه بیان داشت:به نظر من در دانشگاه هر کس بر اساس قانون و چارچوب های تعیین شده حرکت کند و هنجارشکنی نکند مجاز به فعالیت است و حتی تشکل های اصلاح طلبی دانشجویی می توانند با داشتن شرایط بدون هیچ منعی به فعالیت بپردازند.منتها افراط گرایی و ساختار شکنی و عدول از اساسنامه مصوب، فضا را به ضد خود تبدیل می کند و اجازه نمی دهد که فعالیتهای فرهنگی در چارچوب منطقی پیش بروند.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.