غزه تبدیل به الگوی مقاومت در کشورهای عربی شده است

خبرگزاری تسنیم: دبیر شورای سیاست گذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی گفت: حماس و غزه از لحاظ توان مقاومت، توان موشکی و به عنوان الگو قرار گرفتن برای کشور‌های دیگر یک آسیب جدی و یک تهدید بزرگ برای صهیونیسم به شمار می‌رود.

فرزاد جهان بین در گفت ‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره نتیجه مذاکرات حماس و رژیم صهیونیستی اظهار کرد: کشورهای جهان از نظر وسعت به هشت دسته تقسیم می‌شوند،کشور‌های خیلی عظیم، عظیم، خیلی بزرگ، بزرگ، متوسط، کوچک، خیلی کوچک و کشور‌های زیر ۲۵ هزار کیلومترمربع که تحت عنوان کشور‌های ذره‌ای معرفی می‌‌شوند و سرزمین‌های اشغالی۲۰ هزار ۷۰۰ کیلومترمربع است که جزو کشور‌های ذره‌ای به شمار می‌رود و با توجه به این مساحت کم در زمان بحران و جنگ بسیارآسیب پذیر می‌شود.

وی افزود: رژیم صهیونیستی از نظر مالی در معرض آسیب جدی است بنابراین برای ترمیم‌های مالی، سالانه میلیارد‌ها دلار کمک بلاعوض و وام‌های بلند مدت از آمریکا و سایر کشور‌های اروپایی دریافت می‌کند که در بسیاری از مواقع هم باز پرداخت این وام‌ها مورد بخشش قرار می‌گیرد.

دبیر شورای سیاست گذاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی بیان کرد: غرب تاکنون تلاش کرده تا در بین کشور‌های اسلامی مصر را که از مهم‌ترین کشور‌های عربی منطقه است از مقاومت در برابر صهیونیسم دور کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی خاطرنشان کرد: امروزه به تبع اتفاق‌هایی که در غزه رخ داده و انعکاس جهانی که پیدا کرده دنیا و جهان اسلام دگرگون شده و همه این موارد رژیم صهیونیستی را در معرض آسیب پذیری زیادی قرار می دهد و عملا جنگ طولانی مدت را برای صهیونیسم، زیان بار و غیرممکن می‌کند.

وی افزود: به همین دلیل رژیم صهیونیستی به دنبال آتش‌بس و صلح است و ادامه حیاتش در جنگ طولانی مدت مقدور نیست و حماس و غزه از لحاظ توان مقاومت، توان موشکی و به عنوان الگو قرار گرفتن برای کشور‌های دیگر یک آسیب جدی و یک تهدید بزرگ برای صهیونیسم به شمار می‌رود.

جهان بین گفت: رژیم صهیونیستی از طرفی خواستار صلح است و از طرفی می‌خواهد حماس را محدود کند، این دوگانگی سبب شده تا رژیم صهیونیستی سیاست‌های دوگانه ای به کارگیرد.تاکید بر ÷یشنهاد ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ مصر مبنی بر آرامش در مقابل ارامش در همین راستا قابل ارزیابی است که حماس باید دقت لازم را در این زمینه داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی بیان کرد: حماس در این توافق نامه می‌خواهد بخش عمده‌ای از نیازهای خود مانند وسعت شعاع ماهیگیری را تامین کند که از دو مایل به شش مایل افزایش یابد و محاصره رژیم صهیونیستی کمتر شود تا مردم غزه دسترسی بیشتری به زمین های کشاورزی برای کشت و زرع داشته باشند.

فرزاد جهان بین تاکید کرد: باز کردن گذرگاه‌های میان غزه و سرزمین‌های اشغالی و تامین مصالح مورد نیاز برای بازسازی غزه و همچنین موضوعات دیگر مانند فرودگاه غزه و تبادل اسرا و تضمین‌هایی که این صلح را پایدار کند خواستار است و پیش بینی شده که این خواسته‌ها در یک ماه آینده مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و امیدواریم که با تکیه بر خداوند متعال و مقاومتی که مردم غزه دارند به آرامش و پیروزی برسند.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.