باید درشت گویی ها و ناتوانی از درست سخن گفتن را تحمل کرد

به گزارش روابط عمومی کانون اندیشه جوان، چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳، هفتمین جلسه ازدرسگفتارهای اندیشه سیاسی امام علی(ع) درنهج البلاغه برگزارشد. دراین جلسه به ادامه ی موضوع«مردم و حکومت اسلامی» درنهج البلاغه پرداخته شد.در ابتدا دکتر جهان بین با یادآوری مباحث جلسه گذشته در خصوص نقش های سه گانه ی مردم درحکومت ، بیان داشت که لازمه ایفاء واقعی این نقش ها توجه به دو مقوله آزادی و امنیت و تلاش برای تحقق آن دو است.وی با اشاره به بیانات علی(ع) در نهج البلاغه، وجود آزادی را مانع کبر حاکمان،ایجاد فضای نقادی و تضارب آراء و در نتیجه دوری از خطا و اشتباه در تصمیم گیریها و نیز پرهیز از شکل گیری نفاق در جامعه دانست.دکتر جهان بین در ادامه با توجه به سلوک سیاسی علی(ع) عنوان داشت که ایشان بیشترین مدارا را با گروههای مخالف داشتند و به تعبیر شهید مطهری این حد از تحمل، بی نظیر است.علی(ع)با پرهیز دادن از توهین در گفتگوها بیان می داشتند که تبیین بهترین شیوه برخورد با این جریانهاست و خود نیز وقت بسیاری را در تحلیل و تبیین صرف کردند. علی (ع) همواره بر روشنگری و رشد فکری مردم تاکید داشتند چنانچه در فرمان به مالک اشتر وی را از گفتن این جمله که “به من امر کرده اند پس من امر می کنم و شما باید اطاعت کنید”پرهیز می دادند.دکتر جهان بین افزود علی(ع) تاکید داشتند که هیچگاه جامعه ای تقدس نخواهد یافت مگر آنکه افراد بتوانند بدون لکنت زبان سخنانشان را طرح کنندو حق مظلوم از قوی گرفته شود.در کنار این برخورد که بیشترین جایگاه را در سیره حضرت علی(ع) به خود اختصاص می داد، مواردی در نهج البلاغه وجود دارد که ایشان در مقابل برخی اظهار نظرها برخورد کلامی تندی داشته اند و به افشاگری درباره شخصیت آن فرد پرداخته اند که به عنوان نمونه می توان به برخورد حضرتش دربالای منبر با اشعث بن قیس اشاره کرد.این برخوردها در مواجهه با سران نفاق بوده و به روشنگری می پرداختند.در سطح سوم،حد آزادی، مقاتله و افساد معرفی شده است که برخورد علی(ع) با خوارج در مرحله نهایی از این جنس است.دکتر جهان بین افزود البته علی (ع) تلاش داشتند که تاجایی که امکان دارد از جنگ بپرهیزند حتی تا جایی که به تعویق افتادن جنگ با سپاه شام در صفین که به قصد و امید هدایت آنان انجام شد برخی را بر آن داشت که به حضرتش تهمت ترس از مرگ زده شود.جهان بین بیان داشت بی شک آزادی زمانی به نتایج مطلوب منجر می گردد که در کنار آزادی بر رشد عقلانیت و تقویت فرهنگ گفتگو به جای مجادله نیز تاکید شود و فرهنگ سازی صورت گیرد.البته به تعبیر علی(ع) این مساله مساله ای زمان بر است و با مرور زمان و رشد فرهنگ سیاسی رخ می دهد آنجا که به مالک اشتر می فرمایند “اجازه بده تا سخنگوی گروهها بتوانند آزادانه سخن بگویند ودر این مسیر باید درشت گویی این دسته از مردمان و ناتوانی آنها از درست سخن گفتن را تحمل کنی و فشار و سخت گرفتن بر آنها و ترش‌رویی نسبت به آنها را از خود دور کنی”.

در چنین شرایطی جامعه به سمتی حرکت می کند که اگر سخن گفت به حق بگوید”مقاله بحق” و اگر مشورت داد به عدل مشورت خواد داد”مشوره بعدل”.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی کانون اندیشه جوان، قسمت پایانی جلسه به پرسش و پاسخ با دانش پژوهان گذشت. این درسگفتار پس از دوساعت در ساعت ۱۶ به پایان رسید.گفتنی است که این جلسات،‌ هر چهارشنبه در محل همایشهای کانون اندیشه جوان برگزار می شود. علاقمندان برای حضور در این جلسات می توانند با شماره ی ۸۸۹۷۰۸۴۰ و۴۱ داخلی ۱۰۷ واحد آموزش تماس برقرار کنند.

Avatar

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.