نبض اقتصاد کشور در دست خودمان نیست/از واردات وسائل آرایشی تا چوب بستنی/وقتی سود در دلالی است تولید کمرنگ می شود

صبح قزوین؛ رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در آغاز سال جدید با اشاره و تکیه بر چند کلیدواژه که پیش از آن به کرات توسط معظم له مورد استفاده قرار گفته بود، همانند اقتصاد، فرهنگ، تکیه بر توان داخلی واراده ملی و تغیر رویه در رفتار مدیران در حوزه کار و فعالیت سعی کردند بیش از پیش اهمیت و ضرورت این عناوین و لزوم تبدیل شدن آن به فرهنگ جاری کشور را تبیین نمایند و در همان جلسه اذعان داشتند که صاحبان و فکر و اندیشه همانند اساتید و پژوهشگران به تشریح مبسوط شعار سال بپردازند.

برآن شدیم اندکی دقیق تر به موضوعات مطروحه توسط رهبر معظم انقلاب بپردازیم. از این رو به سراغ یکی از چهره های علمی و صاحب نظران این حوزه رفتیم.

دکتر فرزاد جهان بین، استاد دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین در گفت وگوی اختصاصی با صبح قزوین اظهار کرد: وقوع انقلاب اسلامی ایران واقعه بزرگی بود که در ذات خود  برای قدرتمندان و جهان استکبار چالش آفرین بود.وی تصریح کرد: شاید دلیل این امر در شعارهای ابتدایی انقلاب یعنی “نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی” و یا شعار”استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” نهفته باشد که در آن گفتمان های موجود در جهان به  چالش کشیده شد.

معاون سابق فرهنگی – اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین تاکید کرد: در حقیقت این گفتمان مدل جدیدی در به چالش کشیدن گفتمان های غرب و شرق محسوب می شد.

n00010302-t

این استاد دانشگاه، در ادامه توضیح داد: یکی ازمباحث انقلاب اسلامی که بارها توسط امام راحل(ره) بر آن تاکید شد بحث صدور انقلاب است که به عنوان یکی از گفتمان های اصلی انقلاب تاثیر بسیاری بر کشورها و ملت های دیگر داشت به گونه ای که بعد از گذشت سی سال شاهد بیداری اسلامی در کشورهای مختلف با محوریت شعارهایی  مانند شعارهای اصلی انقلاب اسلامی هستیم.

وی افزود: شعارهایی مثل مبارزه با استکبار و یا مرگ بر آمریکا که توسط توده مردمی کشورهای مختلف اعلام و بر آن پافشاری می شود برگرفته از اصول بنیادین انقلاب اسلامی است.

جهان بین در ادامه خاطر نشان کرد: بی شک چنین کشوری با این انقلاب مردمی، دشمنی بسیاری از سوی ابرقدرت ها را شاهد خواهد بود. ما در طول انقلاب اسلامی شاهد بیش از ۱۷ هزار ترور، تحمیل تحریم های بسیار از بدو انقلاب و جنگ تحمیلی ۸ ساله که به اعتقاد من ده ساله است بوده ایم.

وی تصریح کرد: در جنگ هشت ساله شاهد حضور کشورهای مختلف در پشت صحنه جنگ و پیش رو بوده ایم به گونه ای که ایران از ۳۲ کشور جهان اسیر در این جنگ گرفت.

وی افزود: نظام بر آمده از این انقلاب که دشمن در صدد فروپاشی آن در عرصه های مختلف است پا برجا و متحد مانده و دشمن در عرصه هایی به مانند عرصه نظامی، علمی،  سیاسی از این نظام برگرفته از انقلاب، شکست های سهمگینی را متحمل شده است.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: آنچه در حال حاضر در منطقه دیده می شود نشان از قدرت گرفتن ایران و پس زدن فشارهای مختلف دارد.

دبیر شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی- اسلامی در ادامه به دو مقوله فرهنگ و اقتصاد به عنوان نقاط آسیب پذیر در مقابل هجمه بی حد و اندازه استکبار برآشفته و دل نگران از مدل انقلاب اسلامی اشاره و اضافه کرد: متاسفانه ایران در دو حوزه فرهنگ و اقتصاد دچار ضعف و آسیب پذیری است از این رو مقام معظم رهبری با رصد جامعه و تحولات بین المللی، این دو مقوله را به عنوان شعار سال جدید برگزیدند  تا همه برای رفع نقاط آسیب پذیر اقدام کنند.

543803_865

جهان بین  افزود: در بحث اقتصاد چون بحث معیشت مردم مطرح است و عموم ملت با آن دست و پنجه نرم می کنند نیاز به توجه مسئولان و دولت مردان است چرا که یکی از وظایف اصلی دولت ها تامین رفاه مردم آن جامعه است تا زمینه های رشد در آن ایجاد شود.

معاون پیشین فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین خاطر نشان کرد: ایران از نظر اقتصاد در رتبه هفدهم دنیا قرار دارد و  ۲۰۰ میلیارد دلار بودجه  سالانه آن است اما چرا کماکان با مشکلات عدیده و از آن جمله رکود تورمی و مشکل تولید و اشتغال روبرو هستیم؟

این استاد دانشگاه ادامه داد: مشکل اصلی این است که ساختار اقتصادی کشور دچار مشکل است و باید نقاط نفوذ و ضعف مورد شناسایی و ترمیم واقع شود.

دبیر شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی علوم انسانی- اسلامی در ادامه تاکید کرد: شوک عظیم تحریم های اخیر که فشار زیادی را بر کشور تحمیل کرد در حقیقت ناشی از وابستگی شدید دولت ها به نفت است. بعد از انقلاب اسلامی نه تنها دولت ها این وابستگی را کم نکردند بلکه روز به روز به آن وابسته تر شدند.

جهان بین با انتقاد از این وابستگی تصریح کرد: چرا باید حیات اقتصادی یک کشور بر پایه ای غلط استوار و نبض آن در دست خودش نباشد. چرا باید ۷۰ تا ۸۰ درصد بودجه کشور بر پایه صنعتی باشد که شاه رگش در دست آمریکا است و هر لحظه بخواهد می تواند با جابجا کردن سهمیه ها، فروش ما را متوقف و یا کم کند.

images (1)

عضو هیات علمی  پژوهشکده آینده پژوهی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) تصریح کرد: مشکل اصلی کشور ما وابستگی به نفت و دوری از اقتصاد دانش بنیان است. شاید دلیل اصلی این وابستگی این باشد که پول بی زحمت از طریق نفت به دست دولت مردان و مسئولان می رسد و تلاش زیادی برای دست یافتن به آن نیاز نیست و به همین علت حیف و میل هم در آن بسیار است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: یکی از دلایل این ادعا قرار دادن بیش از ۸ میلیارد از بودجه کشور  به ردیفهای ۸ و ۹ کالایی اختصاص می یابد و یا حدود۵ میلیارد ارز به مسافرتهای خارج از کشور اختصاص می یابد. ۱۳۹ میلیون دلار صرف واردات وسائل آرایشی می گردد و یا در یک فقره ۳۹ میلیون دلار صرف خرید چوب بستنی می شود.

جهان بین خاطر نشان کرد: عملکردها نشان می دهد که عقل اقتصادی برخی از مسئولان ضعیف است چرا که سرمایه ملی را برای خرید وسایلی که ارزش ندارد می فروشیم. مثل اینکه فرش خانه را برای خرید لوازم آرایشی بفروشیم و این دلیل عقلی و منطقی ندارد.

وی به حدیثی از مولا علی (ع) اشاره کرد که در آن حضرت خطاب به فرزندان خویش می فرماید: بعد از من درخت خرما را نبرید بلکه از ثمره آن استفاده کنید چرا که اصل درخت خرما سرمایه است.

این استاد دانشگاه ادامه داد:مسئولان به جای آنکه نفت ر ا به عنوان سرمایه نگه دارند خام فروشی می کنند و بهره لازم را از این سرمایه عظیم نمی برند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از اینکه عمده بودجه کشور بر پایه نفت درنظر گرفته شده است تصریح کرد: باید به جای نفت، سرمایه ارزی کشور از طریق موسسات دانش بنیان تامین گردد.

fdg

جهان بین یکی از اصلی ترین عوامل تورم را بانک ها دانست و بیان کرد: بانک ها باید تسهیل کننده کار باشند نه اینکه به کار دلالی بپردازند. در کجای دنیا بانک ها ۳۰ تا ۴۰ درصد  از مشتری خود سود می گیرند؟! در نظام بانکی کشور حدود ۶۸ هزار میلیارد معوقات بانکی وجود دارد که بخش قابل توجهی  از آن در دست ۶ نفر است. چرا بانک ها این معوقات را پس نمی گیرند و چرا در این امر سهل انگاری صورت می گیرد.اصلا چگونه است که چنین اتفاقاتی می افتد؟

دبیر شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در ادامه تاکید کرد:باید دست تولید کنندگان را در این سیستم اقتصادی بوسید که با وجود  مشکلات متعدد در این عرصه در حال  فعالیت هستند  و به دلالی روی نیاوردندو به معنای واقعی تولید کنندگان بار سنگینی را از دوش ملت و کشور برمی دارند.

ادامه دارد…

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.