در سیاست گذاری اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید رضایت و منافع عموم مردم لحاظ گردد و نه رضایت و منافع گروهی خاص

به گزارش روابط عمومی کانون اندیشه جوان، چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۳، ششمین جلسه ازدرسگفتارهای اندیشه سیاسی امام علی(ع) درنهج البلاغه برگزارشد. دراین جلسه به ادامه ی موضوع«مردم و حکومت اسلامی» درنهج البلاغه پرداخته شد.در ابتدا دکتر جهان بین با یادآوری مباحث جلسه گذشته،‌ به نقش های سه گانه ی مردم درحکومت اشاره کرد  و گفت: «حضور مردم در نظام اسلامی امری تشریفاتی نیست.  اگر حضورمردم نباشد،‌ نظام به فعلیت نخواهد رسید و بقاء آن مشروع نخواهد بود.توجه به مردم باید در متن تمام سیاست گذاریها و برنامه ریزیها قرار گیرد.”

این استاد دانشگاه به این فراز از نامه ۵۳ بیان داشت در مقام سیاست گذاری باید محبوب‏ترین امور در نزد حاکم،میانه ‏ترین در حقّ، شامل‏ترین  در عدل و جامع‏ترین  در جلب رضایت مردم باشد. علی (ع) در ادامه این فراز، رضایت گروه خاص را مقابل توده مردم مطرح می کنند و تاکید می دارند که سیاست گذاری باید به نحوی صورت گیرد که نه منافع خواص بلکه منافع و جلب رضایت اکثریت مردم فراهم گردد.این امر هم در اقتصاد، هم در سیاست و هم در فرهنگ و هنر و در تمام حوزه ها می تواند مصداق داشته باشد.وی در ادامه بر این اساس این سوال را مطرح کرد که آیا نظام بانکداری در جامعه ما این ویژگیها را دارد یا خیر؟آیا در عرصه فرهنگ و هنر برنامه ریزیها به نحوی است که منافع و رضایت اکثریت مردم مد نظرقرار گیرد؟

به گزارش خبرنگار روابط عمومی کانون اندیشه جوان، قسمت پایانی جلسه به پرسش و پاسخ با دانش پژوهان گذشت. این درسگفتار پس از دوساعت در ساعت ۱۶ به پایان رسید.گفتنی است که این جلسات،‌ هر چهارشنبه در محل همایشهای کانون اندیشه جوان برگزار می شود. علاقمندان برای حضور در این جلسات می توانند با شماره ی  ۸۸۹۷۰۸۴۰ و۴۱ داخلی ۱۰۷ واحد آموزش تماس برقرار کنند.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.