لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی هماهنگی بین قوای سه گانه، نخبگان و مردم است

فرزاد جهان بین معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام(ره) در گفتگو با خبرنگار صبح قزوین با اشاره به سابقه عناد و دشمنی ابر قدرتها با نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی مردم ایران با توجه به ماهیت و شعارش مبنی بر اداره زندگی خویش براساس مدل و الگوی مبتنی بر هویت ایرانی اسلامی و تسلط بر سرنوشت خویش مسلط موجبات دشمنی های ابرقدرتها را فراهم آورد.

وی افزود: ملت ایران همواره در جهان به صلح و دوستی معروف بوده است اما با وجود نظام جمهوری اسلامی، ابر قدرت ها منافعشان را در ایران از دست رفته دیدند و از این نقطه شروع به توطئه و دشمنی نمودند که تاکنون ادامه داشته است. انها سعی دارند به هر نحوی که می توانند با اعمال فشارهای مختلف در مقابل این مسیر عزت افرین مانع ایجادکنند که یکی از این راه ها، تحریم های اقتصادی است .

جهان بین تصریح کرد: علیرغم تحریم های متعدد و روز افزون، کشور ایران به شرایطی رسیده است که نه تنها روند رو به جلو و رشدش کند نشده است بلکه روز به روز بر دایره نفوذ ایران و اهمیت استراتژیک آن در جهان افزوده شده است و تحریمهای ظالمانه و بی سابقه جدید براین اساس معنا می یابد.

معاون فرهنگی دانشگاه امام (ره) خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی که شعار انقلابش مقاومت و همچنین تسلط بر سرنوشت خویش است، طبق فرمایشات رهبرمعظم انقلاب، از ابتدا می بایستی خلائها را می دید و چاره می کرد تا نقاط اسیب پذیر در این نبرد، اصلاح می شد اما متاسفانه بسیاری از دولت هایی که تاکنون بر روی کار آمدند یا به خاطر راحت طلبی و یا به خاطر عدم جرات در جراحیهای بزرگ و یا به دلایل دیگر توجهی به این امر مهم نداشته و حتی در بعضی موارد در مسیر اشتباهی قدم گذاشتند.

وی با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: اقتصادی مقاومتی است که زمینه رشد را فراهم کند و درعین حال به گونه ای ژایداری داخلی دارد که در مواجهه با طوفانهای عظیم و تکانه های وارده بر پیکر آن توان مقاومت دارد و بیشترین مقاومت را در مقابل بیشترین نویزهای خارجی دارد.

معاون فرهنگی دانشگاه امام (ره) بیان داشت: در تحقق اقتصاد مقاومتی قوای سه گانه و نخبگان و مردم نقش دارند. وی با اشاره به نقش قوه مقننه در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور افزود: قوه مقننه با وضع قوانین مرتبط، شفاف و البته بدون تناقض می تواند در جهت تحقق این امر مهم گام بردارد و باید به این نکته مهم توجه داشته باشد که قوانین وضع شده جامع و مانع باشند تا از سوء استفاده بسیاری از افراد قانون شکن جلوگیری شود.متاسفانه بعضا فسادهای کلانی که انجام می شود دستاویز قانونی دارد.

جهان بین در ادامه به نقش قوه مجریه در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: قوه مجریه نیز ضمن پیاده سازی این قوانین می باید بر روند اجرایی شدن آن در دستگاهها نظارت لازم را داشته باشد و باز خورد آن را مورد بررسی قرار دهد تا خللی در تحقق این امر مهم وارد نشود.

معاون فرهنگی دانشگاه امام (ره) یکی از مهمترین مسائل در تحقق اقتصاد مقاومتی را اعتماد به توان داخلی دانست و تصریح کرد: در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور اگر ما به توان داخلی اعتماد نماییم از طرفی زمینه های ارز بری بیهوده را از کشور حذف نموده و از طرف دیگر سبب ایجاد اشتغال شده ایم که این خود نشان دهنده ی اتکا به تولید ملی و  از بین بردن تکیه بر درآمدهای نفتی است.وی افزود حدودا هریک میلیارد دلار واردات به بیکاری ۱۱ نفر می انجامد.لذا در اقتصاد مقاومتی واردات تنها باید به کالاهایی اختصاص یابد که نیاز اصلی کشور را دربر می گیرند و در کنار این مدیریت باید سیاستی اتخاذ گردد تا از افرادی که تولید ثروت را از طریق  اقتصاد دانش بنیان پیگیری می کنند حمایت شود.

جهان بین در ادامه بر نقش مهم قوه قضائیه در تحقق گفتمان اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: با فرض صحت و اتقان همه امور باز افرادی هستند که بخواهند قانون شکنی کنند از اینرو  قوه قضائیه باید با شجاعت، دقت و سرعت به مقابله با خاطیان بپردازد.

این مسئول ریسک بالا را از آفتهای تولید سالم دانست و خاطر نشان کرد: بعضاسرمایه گذاران به دلیل ریسک بالا در تولید سالم و عدم تعادل که یکی از دلایل آن عدم ثبات قوانین است سرمایه خود را صرف اقدامات غلطی همچون دلالی می کنند که در نهایت  اقتصاد از چرخه تولید به دلالی گرایش می یابد.

وی با اشاره به نقش مردم در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در جامعه یاد آور شد: مردم نیز در قبال تحقق و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در جامعه مسئول هستند و بحث مصرف گرایی در همین زمینه قابل ارزیابی است. البته در روند توجیه مردم، مسئولین نقش بسزایی دارند و با دقت مسئولین در این امر مهم فرهنگ سازی در میان مردم صورت خواهد گرفت.

معاون فرهنگی دانشگاه امام (ره) حضور نخبگان در این عرصه را لازم و ضروری دانست و افزود: نخبگان حوزه و دانشگاه باید با دقت به تبیین  اقتصاد مقاومتی بپردازند و بر روند رو به رشد این امر نظارت نمایند.

جهان بین در پایان تاکید کرد: اگر این سه ضلع (قوای سه گانه، نخبه گان و مردم) با هم، هماهنگ پیش بروند بسیاری از آسیبهای جامعه قابل حل خواهد بود و می توانیم شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی به نحو احسن در کشور باشیم اما اگر این هماهنگی شکل نگیرد، این مباحث در حد حرف و همایش ها خواهد ماند و به نوعی دچار شعار زدگی خواهد شد.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.