دعوت به وحدت، دعوت به یک امر اعتقادی است

به گزارش خبرگزاری قرآنی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی، دکتر فرزاد جهان‌بین، معاون فرهنگی دانشگاه یکشنبه شب، ۸ بهمن‌ماه در مراسم جشن وحدت دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) که با حضور پرشکوه دانشجویان سنی و شیعه در حسینیه شهید آوینی این دانشگاه برگزار شد گفت: سوال مهمی که جادارد مد‌نظر قرار گیرد این است که آیا مسئله وحدت، به دلایل سیاسی مطرح می‌شود یا نه این مسئله دارای دلایل‌ اعتقادی است.

معاون فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین در پاسخ به این سوال به بخشی از آیه ۶۴ سوره آل عمران‌ “قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَهٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ: بگو: «ای اهل کتاب! بیایید به‌سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است، که جز خداوند یگانه را نپرستیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم، و بعضی از ما، بعض دیگر را – غیر از خدای یگانه – به خدایی نپذیرد.اشاره کرد و گفت: رویکردی که در قرآن در مورد وحدت سایر ادیان و اسلام وجود دارد باید الگوی وحدت ‌میان مسلمین باشد بدیهی است که وقتی قرآن در مورد وحدت با سایر ادیان این گونه راه‌حل نشان می‌دهد ‌دیگر حرفی برای وحدت بین مسلمین باقی نمی‌ماند.

وی افزود: مطابق آیه ۱۰ سوره حجرات «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ: در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید امید که مورد رحمت قرار گیرید»، مؤمنان برادر هم معرفی شده‌اند که در جامعه اسلامی و برخوردهای اجتماعی بین افراد با عقاید دینی و اسلامی باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که ایمان و مؤمن بودن با اختلاف و کینه‌جویی سازگار نیست. ایشان در ادامه با اشاره به روایاتی از امام صادق (ع) که در وسائل الشیعه ذکر شده است و علی رغم تفاوت دیدگاه شیعیان در برخی از احکام نماز با طرفداران مدهب حنفی، شیعیان را به حضور در نماز جماعت آنها تشویق می کنند و می فرمایند که هرکس پشت سر آنها نماز بخواند گویی پشت سر رسول خدا نماز خوانده است، این گونه احادیث را دلیل قاطع بر دیدگاه اهل بیت (ع) در تاکید بر وحدت دانست.

جهان‌بین با نقد بعضی نظرات در مورد وحدت شیعه و سنی گفت: وحدت شیعه و سنی به این معنی نیست که یک فرد شیعی به یک فرد سنی و یک فرد سنی تبدیل به فردی شیعی شود که این نوع طرز تفکر از پایه و اساس اندیشه‌ای غلط است. بلکه وحدت در آن است که همه حول مشترکات گرد آییم و در مورد افتراقات به بحث و گفتگو بنشینیم همانگونه که خدای متعال فرمودند :”فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه”

مدرس دانشگاه تلاش برای تفرقه افکنی و تشدید اختلافات را مکر دشمنان دانست و بیان کرد در سایه چنین اختلافی است که آنها می توانند به مقاصد شوم خود برسند.

معاون فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: به عنوان نمونه آنچه در سوریه و عراق می گذرد و بی توجهی که نسبت به مساله فلسطین از سوی برخی کشورهای اسلامی وجود دارد ، نماد بارز ایجاد اختلاف‌های مذهبی توسط دشمنان و سرگرم کردن آنان به این مسائل است و اگر تا به امروز شاهد وقایع هولناک و دلخراش در این کشورها هستیم یکی از دلایل عمده‌اش عدم وحدت بین جوامع اسلامی در برخورد و مبارزه با افکار و نیروهای تفرقه‌افکنانه است.

جهان‌بین گفت: بی شک، سوریه پل مقاومت است و اگر امروزه گروه‌های افراطی سعی می‌کنند تا بر سوریه تسلط یابند به این خاطر است که قصد دارند تا از طریق قطع کمک‌ها به فلسطین و غزه ، کار فلسطین را یکسره کنند.بی شک ما منکر لزوم اصلاحات در سوریه نیستیم اما آیا اسرائیل که امروزه میدان دار اصلاحات در سوریه است، نگران مردم سوریه است؟!پس مساله چیز دیگری است.

معاون فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: به راستی کدام کشور است که علی رغم تمام فشارها از فلسطین و غزه حمایت کرد و تکنولوژی موشک فجر را در اختیار غزه قرار داد؟آیا این کشور جز ایران شیعی است؟لذا همه باید بهوش باشند.

مدرس دانشگاه گفت: اختلافاتی که امروزه در میان جوامع و گروه‌های اسلامی وجود دارد به‌طور یقین مورد رضای خدا و پیغمبرش که در آستانه ولادتش قرار داریم نیست و همگان باید برای رسیده به وحدت اسلامی و دین تلاش نمایند.

وی از یهود به عنوان دشمن اصلی مسلمانان یاد کرد و با اشاره به بخشی از آیه ۸۲ سوره مائده«‌‌لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَهً لِّلَّذِینَ آمَنُواْ الْیَهُودَ: مسلماً یهودیان و کسانى را که شرک ورزیده‏اند دشمن‏ترین مردم نسبت به مؤمنان خواهى یافت» گفت: ‌همان گونه که در قرآن ذکر شده دشمن اصلی مسلمانان یهودیان هستند که امروزه در قالب اندیشه‌های صهیونیستی و با همکاری استکبار جهانی با ایجاد تفرقه بین مسلمانان به‌دنبال پیاده کردن اندیشه‌های ضد‌دینی و استعماری خود هستند و هر‌چه قدر که ‌بین جوامع اسلامی اختلافات بیشتر شود اینها زودتر به اهداف و آرمان های خود دست پیدا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: در بحث‌های دینی، حق‌شناسی و حقیقت‌جویی، اشخاص و افراد نباید ملاک و معیار قرار گیرند چرا‌که هر کدام از اینها دارای ملاک‌ها و معیارهای خاص خود هستند و دین، حق و باطل با اشخاص شناخته نمی‌شوند.

وی از آموزه‌های قرآن و سنت پیامبر(ص) به‌عنوان ملاک‌های اصلی رفتارهای دینی و اسلامی در جامعه نام برد و گفت: قرآن کریم منشأ و منبع اصیل اخلاق اجتماعی و دینی و سنت پیامبر هم به‌عنوان تفاسیر آیات الهی است که این منابع باید در جامعه به‌عنوان ملاک و معیار حق و باطل مد‌نظر گرفته شود تا شاهد از بین رفتن اختلافات و وحدت در جامعه اسلامی قرار گیریم.

در ادامه این مراسم مداحانی از کشورهای ایران،عراق، افغانستان و لبنان به مداحی و مولود خوانی در مورد مقام پیامبر و امام صادق (ع) پرداختند.

درباره نویسنده

وبگاه فراروي شما، آینه‌ایست براي انعكاس ديدگاه‌ها، دغدغه‌ها و تحليل‌هاي اینجانب. امید که بتواند فرصت مغتنمی را براي طرح مساله، تضارب آراء و بهره برداري از مباحث عالمانه و كارشناسانه فراهم آورد.